| vingen001 a întrebat:

Salut am si eu un piagio cu motor de Italia set tot este Italia tot mopedul a mers perfect pana nu l-am mai pornit 2 ani si dupa 2 ani m-am gandit sa-l fac si i-am curatat carburatorul i-am bagat benzina cu ulei de amestec pentru ea si tot nu pornea doar dadea cu fum cateodata iar cateodata nu dadea ce este de facut i-am schimbat bujia am curatat tot in carburator doar rezervorul nu l-am curatat deci imi puteti spune de la ce s-ar putea sa fie? si cum o pot rezolva dau funda!

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Vinge, demonteaza-i robinetul de sub rezervor, scoate-i toata benzina afara si arunc-o apoi pune-i alta proaspata! Altadata cand mai pui intrebari pe TPU spune si ce model de Piaggio ai, nu de altceva, dar iti spuneam si cum sa reglezi carburatorul! Pe carburator ai doua suruburi, unul cu arc(pe centru carburatorului), care-i surubul de relanti si cel de amestec. Surubul de relanti il strangi o tura, iar celalalt de amestec il strangi de tot apoi il desfaci 1, 5 ture si trebuie sa porneasca!

| vingen001 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Multumesc o sa incerc mi-ai fost tare de ajutor!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru vingen001):

Nu mi-ai spus ce fel de Piaggio ai?

| vingen001 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Am un model de piaggio Ciao https://www.google.ro/......https?/url exact ca asta

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru vingen001):

Am inteles, Vinger! Ai grija sa-i faci amestecul mereu cu 20militri de ulei sintetic 100 % la litru de benzina, nu semisintetic, nu mineral! Este foarte important la aceste scutere! Daca mai ai probleme contacteaza-ma prin mesaj! Te salut Vingen!

| vingen001 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

La fel va multumesc de ajutor

7 răspunsuri:
| vingen001 explică:

Fratee mi-s-a blocat pistonul nu mai face compresie cum il deblochez? crying