| Costi223142 a întrebat:

Am si eu urmatoare intrebare pentru cunoscatori auto.Am 17 ani si tot ma uit la anunturi auto, si am sesizat urmatoare chestie.Am observat la unele masini mai vechi ca in bord nu exista acel ceas pentru turometru si totusi masina este cu cutie manuala.Ei schimba viteza, dar nu stiu la cate mii de turati schimba viteza?
Aici o poza: https://www.google.ro/......ps?/search

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimbatul vitezei cu ajutorul turometrului se practica doar in scoala de soferi, dupa o minima experienta nu mai ai nevoie de asa ceva pentru schimbat viteza

6 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Soferii adevarati nu au nevoie de turometru, schimba treptele dupa ureche. Turometru este pentru cei afoni in soferie.

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si daca eu vreau sa ascult muzica tare ca am Harman/Kardon nu am nevoie de turometru? Vad ca nici de Abs, esp nu ai tu nevoie

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Eu aud motorul indiferent cat de tare e muzica sau basul. Doar ca eu sunt sofer iar tu nu prea esti, cel putin nu dupa cum pui problema.
Da, eu n-am nevoie de ABS sau ESP, de ce as avea nevoie? Crezi ca masinile s-au inventat direct cu ABS si ESP? Crezi ca Rabele sau Daciile 1310 aveau asa ceva? Crezi ca la cursele de masini sau la circuitele montane pilotii folosesc asa ceva? ABS si ESP sunt inventii pentru femei si soferi de smartphone. La fel si turometrul...

| ȘefuLaValută a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Daca ai fi condus mai mult de un Logan in viata ta, stiai ca la o masina silentioasa când dai tare muzica nu mai auzi deloc motorul.Nici eu nu am avut abs sau esp la prima masina si nici nu am nevoie, doar ca prefer sa le am si sa le dezactivez doar când vreau.Pui problema gresit.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ȘefuLaValută):

Odata ce te-ai obisnuit cu o masina (nu conteaza care) auzi motorul indiferent de circumstante. Normal ca daca treci de pe Dizal pe benzina (si mai iei si ultimul model de Haudi) o sa dureze o zi pana te acomodezi dar asta nu inseamna ca motorul nu il simti si nu-l auzi apoi, chiar cu muzica la maxim. Ti-am zis, poate tu chiar nu-l auzi, nu toti soferii au ureche de sofer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut milionul de km cu cel putin 10 masini diferite, dar nu m-am uitat cred niciodata la turometru ca sa stiu cand sa schimb viteza.