| Andreimacinca1 a întrebat:

Am un 316i e46 2003, cel de 1.8 valvetronic. Acum câteva zile am turbat la volan și i-am dat primele 3 viteze pana la 6000 de ture laughing). Ideea e ca mi-a sărit apa, dar pe termostat era la 90 si cand am tras pe dreapta dupa ce am chinuit-o iesea abur de sub capota. Acum am alta problema, daca merg lejer cu ea nu are treaba, dar dacă ii dau mai tare sare apa iar. Și in plus, scoate fum alb, dar nu taie puterea deloc si spuma pe capacul de ulei nu am, deci nu as putea spune ca am fisurat chiuloasa sau garnitura. Pe scut sub motor vad ca mai am apa cand circul asa cu ea. In principiu, dacă accelerez mai tare sara apa, se aude cum fierbe apa in vasul de expansiune. Ce problema ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Poate a facut presiune prea mare si de aceea a dat apa afara. Completeaza cu antigel si fa bine aerisire. Abur iesea pentru ca era antigelul foarte fierbinte atunci cand a dat afara. Daca era motorul cald atunci cand te-ai dat la ea, nu ar trebui sa fie probleme la chiulasa. Cand te dai la ea si e rece motorul e mai nasol. Inainte sa te dai la ea, verifica nivelul antigelului si al uleiului.
Verifica sa fie radiatorul cald si furtunul tur si retur la radiator, si sa porneasca ventilatorul (daca ai ventilator electric).

| Andreimacinca1 explică (pentru Adrian5575):

Am uitat sa ti zic, când i-am dat atunci tare am spart un furtun, dar cred ca era cârpit de proprietarul dinaintea. Si fumul alb il da pe evacuare, dar când era cald afara nu mi aduc aminte sa fi dat, dar cred ca e da la frig totusi, nu am specificat. Pana la furtunul ala spart am venit cu ea de la constanta si nu a avut treaba, si i am mai dat și atunci asa cate o repriza, ca m-am luat cu un Audi rolling on the floor)). Și da, motorul era cald cand i am dat, făcusem cu ea înainte vreo 10km de mers lejer, si apa statea la 90

| Adrian5575 a răspuns (pentru Andreimacinca1):

La benzinar este normal sa scoata abur pe esapament iarna pentru ca face condens in tobe.

| Andreimacinca1 explică (pentru Andreimacinca1):

De la constanta nu am avut treaba, pana în neamt, 440km

| BalasaDanutzu a răspuns (pentru Adrian5575):

Ma puteți ajuta și pe mine cu un răspuns va rog

7 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Ceva nu este in regula daca pe frigul asta iti fierbe apa.
Cel mai probabil va trebui sa dai jos chiuloasa.

| Andreimacinca1 explică (pentru badpanda):

Am uitat sa zic si asta, ca prin august septembrie s-a întâmplat, de atunci am fost plecat și nu am mai circulat cu ea

| badpanda a răspuns (pentru Andreimacinca1):

Oricum 316 cu 115 cai este o caruta, te depaseste si un logan cu motor de 0.9 daca isi pune mintea cu tine.
Daca vrei performanta cumpara ceva cu cai mai multi in niciun caz BMW. Are aproape 30 de ani este deja un pericol public.