| DaTRoll a întrebat:

Am un golf 4 1j 1.4 16v. Imi curge ulei la caseta de direcție, mai exact pe la burduful din dreapta. E dusă de tot, sa cumpăr alta sau sa o reconditionez si cat ar costa reconditionarea si manoperă pentru cutie de demontat si montat la un service?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Masina destul de veche si urata. Mai bine bagate in rate la una de 10 000 eur daca poti, ca bani de bere & mici iti ajung pe timp de vara

| DaTRoll explică (pentru mgtow):

Am 21 de ani si sunt sudentlaughing

| mgtow a răspuns (pentru DaTRoll):

Iti recomand cu all my heart sa iti cumperi o masina macar in 20 000 eur cand ajungi sa ai un servici bun pui cate 500 eur deoparte luna de luna si cand ai banii te bagi pe ea

| DaTRoll explică (pentru mgtow):

Asta vreau, dar mai este pana atunci

| mgtow a răspuns (pentru DaTRoll):

Rezista, asa ma straduiesc si eu sa platesc rata in 4 ani jumate cat mai e la (casa) pana se termina dupa - pun mana pe o masina cel mult valorata in 25000 eur

| DaTRoll explică (pentru mgtow):

Bănuiesc ca esti mai mare, eu ma străduiesc să merg cu masina asta cat mai mult

| mgtow a răspuns (pentru DaTRoll):

29 - planuiesc sa revin acasa in 2025 nu ma aflu in tara. Dar nu ma las batut pana nu ma realizez cu ceea ce imi doresc, asa si tu rezistenta de acum aduce un avantaj in viitor. Bus tren si troleu tramvai merg bine la ce stres cu o masina ieftina de proasta calitate. Asculta aici la mine ca o masina scumpa e mai buna ceva japonez toyota - subaru - honda. Alea nu te lasa la greu rezista pana iesi la pensie, imi vei multumi in viitor pe seama asta (sa fie max 5 ani vechime) importata din UE prin reprezentanta din RO se poate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O caseta reconditionata este mai buna decat una din dezmembrari, care poate curge la putin timp dupa montaj. Dar la vechimea si valoarea masinii, s-ar putea sa nu aiba sens sa o reconditionezi, si ar fi mai ieftin sa plantezi prima caseta decenta din dezmembrari.
Nu am idee care sunt costurile, dar eu zic minim 100-150 de lei piesa sh, minim 300 de lei reconditionarea.

| Sofer a răspuns:

Iei alta din dezmembrări și ai rezolvat problema.

| romeo78 a răspuns:

Ținând cont că este un model vechi de 20 de ani de la lansarea sa, cumpărați alta. Scumpul mai mult păgubește și leneșul mai mult aleargă!
Decât o piesă de la dezmembrări, service, manopera, mai bine alta.

| DaTRoll explică (pentru romeo78):

E 700 lei, n as investi asa mult

| romeo78 a răspuns (pentru DaTRoll):

Exact, decât o cârpeală, altă mașină. A apărut în România, deja Golf 8. Va urma o nouă scădere la second-hand pentru orice model de la Golf 5 în jos.