| Postelnicu_Georgel_Cristian_1996 a întrebat:

Salut am un scuter aprilia rs 50 sincer sunt nou detinator am cumparat-o fara baterie in final am achizitionat o baterie de 12 cu 6 amp noua am formatato toate bune problema este ca nu porneste la automat am scinteie buna am incercat si cu soc si fara va rog un sfat ce imi ramane de facut unde sa umblu mentionez inpinsa porneste in maxim 50 cm

4 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Controleaza releul de pornire, de acolo poate vine imposibilitatea de a porni la automat! Controleaza-i si electromotorul urmareste daca ajunge curentul pana la electromotor, cu un bec legat intre firul de la electromotor si masa! Cand apesi butonul de pornire trebuie sa se aprinda becul, daca nu se aprinde este releul iar daca se aprinde este electromotorul!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Asa-i releul de pornire :
http://www.wemoto.ro/......ternative/
Il gasesti urmarind firul rosu de la electromotor!

| Postelnicu_Georgel_Cristian_1996 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Releu de pornire e bun da scanteie albastra la bujie astazi am pornit inpinsa si dupa ce sa incalzit am dat la automat si a pornit dar insa fara nici un raspuns cand e rece aceeasi problema e

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Postelnicu_Georgel_Cristian_1996):

Releul de pornire nu are de-a face cu scanteia! Tie nu iti porneste la rece! Poti sa-mi spui de cat ai carburatorul? 24 sau 28? sau mai mic? Doar carburatia poate fi cauza! Pe o parte a carburatorului scrie marimea ...PHBl de exemplu, vezi ce este scris pe carburatorul tau si trimite-mi datele de pe carburator! Contacteaza-ma pe Facebook Calin Jicarean!