| superasu03 a întrebat:

Salut aș avea dori sa achizitionez un BMW 520D 163cp 2010, 210. 000km (din Germania) cutie automata tip joystik. Iar as dori o parere din partea voastra, fiabilitate, consum etc. Va multumesc anticipat big grin

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multi km si e cam naspa. Mai bine mergi in uk o gasesti cu km mai putini mai noua nu asa veche si mai ieftina. Eu am facut rost de un A5 2015 la 13000€ cu 84000 km

| relian a răspuns:

De pret nu stiu de km la fel dara masina asta cu schimbatoru ala e scula laughing am si eu una din 2014 simi place mult.Chiara vorbeam cu cineva uite ce ar fi bun la o masina-Audi A6 dara cu schimbatoru la bmw, cu sticurile alea de la semnale si stergator de la bmw si cu softul de la bmw, restul audi laughing
Pareri? Audi il face la consum pe bmw si mai econimice, audi il face pe bmw si la putere au motoare mai puternice, ma refer la aceiasi capacitate cilindrica.Audi e mai silentios ca bmw deci il face si la treba asta laughing audi e mult mai confortabil decat un bmw deci la facut si la capitoul asta laughing ca fiabilitate nu pot sa zic de bmw ca n-am avut bmw timp f lung sa imi dau seama.Asa din auzite de la mecanici, se spune ca bmw e mai bun c a audi la plasticele din interior exterior, cas mai rezistente, mai tapene.Audi il face pe bmw si la directie, se misca de nu-ti vine sa crezi, pe cand la bmw tragi de volan de spui ca conduci tractor din ala cu directie mecanica laughing deci la facut si la capitolul asta pe bmw.
De km nu stiu nu am avut masini cu atatia km niciodata, asta cel am eu are 7 mii de km de bmw zic.Am avut audi si l-am tinut pana la 150 de mii dara il am si acum, dara nul mai folosesc.
Referitor la combustibil prefer cele pe benzina, nu-s curios de masini diesel laughing
Imi place cum ai scris tu BMW 520D vad altii frate ii auzi numai in E, f si alte minunatii, uite cum e si altul care spune A5 de parca eu stiu cei ala A5 laughing vorbeste frate ce masina e asa cum ai zis si tu frumos bmw 520 asta e modelul asta e masina nu A nu B ces alea laughing stiu ce is dara mi se pare o tampenie sa vii sa vorbesti in termeni de cod de sasiu sau mai stiu eu ce coduri cand pe mine ma intereseaza ce masina si model este laughingSa stau eu sa caut ce-o fi ala E ce-o fi ala A pai serios asta e magarie laughing zii omului ce scrie pe masina nu ce scrie pe nicaeri laughing ca pana la urma A ala sau F sau ceo mai fi nul vezi scris absolut pe nicaeri, pe bune ceara ca nul gasesti nicaeri, poate in careta masinii daca o fi trecut laughing

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Deci bmw e vechiul camion Roman fara servodirectie e?

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Are servo dara frate scuze, acum nu stiu ce ai condus tu dara sa stii ceva, toate masinile amemricane au directia de se misca nu usor misti volanu si daca sufli pe el laughing iar dintre europeni asa au directia cei de la audi si VW.Eu am mers pe multe masini, japoneze, germane, americane dara cum merge directia la bmw eu nu am mai vazut, merge greu.Nu zic ca o fac aia naspa, probabil asa vor ei sa fie mai tare sa se miste volanu mai greu, poate asa is masinile astea sport, desi si la audi masinle sport la fel de usor se manevreaza directia.Deci nu spun din auzite, si nu vorbesc de masini vechi, toate la bmw is asa directia, volanu se manevreaza greu.Am intrebat pe multi si au zis ca asa este.Am pus un om asa la vreo 50 si de ani care a avut numa bmw american omu si zic ma nene vrei sa intri in audi asta nitel sa invarti de volan si sa spui cum ti se pare? Sa urcat omu si s-a speriat, dara s-a speriat pe bune, a zis cei asta frate e defect? A zis ca lui nu-i place asa ceva.Zic ok uite ia incearca la bmw asta al meu si zi-mi daca dirctia e ok? Sa urcat omu a miscat a zis da asta e bmw frate asa trebuie sa se miste un volan laughingEu ma urcai in multe bmw si la toate asa se misca volanu mai greu.Ma gandeam ca o fi la mine ceva defect, sincer eu nu am mai avut bmw pana acum, am mai condus, am vazut ca se misca greu volanu dar am zis na or fi alea masini vechi.Deci la masinile ce spui tu alea roman sau la tractoarele alea de 65 CP alea romnesti scuze pai miscai volanu foarte lejer in comparatie cu bmw astea noi sau oricare bmw ar fi el vechi laughing am mers cu o groza de tractoare, masini dara bmw are ce am spus.Nu zic cai rau, adica sa aiba directia rea, doara ca nu-mi place mie ca misti volanu greu aia e tot, asta ma deranjeaza cum sa zic imi sta undeva laughing ma face sa renunt la masina si zic asta f sincer.Pai la audi meu din 2000 vai de mine eu l-am condus atatia ani doara cun deget, o manevrez de nu-ti vine sa crezi, ai asa o siguranta nu stiu, dara la bmw nu am acea siguranta in manevrare ca si la audi sau o alta masina americana ce misc volanu f uor.

| mgtow a răspuns (pentru relian):

Ziceam la misto ca nu are servodirectie... dar as vrea sa vad si eu faza cu volanu. E suficient daca il misc cand are motoru pornit la bmw? Oricum la audi directia zici ca a facut-o aia de la volvo. bmw o fi avand volanu mai tare deoarece are tractiune spate si are legatura cu asta

| relian a răspuns (pentru mgtow):

Au si masini cu tractiune fata si tot la fel is.Cineva spune ca vai ai control mai bun cu volanu asa mai tare pe autostrada la viteze f mari, dara mie nu-mi pare car fi asa.In sf daca asa fac ei directia asta e bmw, poate multora le place, mie imi place confortul nu zgomote, nu vibratii, nu volane sa tragi de ele.La audi directia merge ca la audi laughing nu ca la volvo nu ca la VW,aia au scula de directie, scula de transmisie, is tari ce mai, degeaba se tot dau unia in vant dupa bmw, sincer eu din ce am vazut bmw nu are cu ce se lauda in fata alora de la audi. Poate nu cunosc eu date tehnice, dara eu is consumator is ala care foloseste o masina si cum am spus din ce vad audi bate la toate capitolele pe bmw laughing sau la aproape toate.
Zici de tractiune spate? Dara; a bmw si alea X drive la fel merge volanu greu.La audi indiferent ce tractiune are sufli si volanu se roteste laughing asta pentru mine inseamna confort. Orice daca e bine facut, te simti bine aia se num confort.Pai ce scaune are bmw si ce are audi.BMW ar cam trebuie sa lucreze si pe latura asta confort pentru ca multi oameni nu cauta doara sa stea cu motoru in brate laughing Un bmw confort este seria 700 aia da e ok, dara ce facem ne permitem toti o masina asa? Fa frate toate clasele si sport si confort, baga acolo o transmisie suparata ceara daca nu-i-a ta bag-o, ajuta masina, omu apreciaza.ei is ofticati rau pe audi ca i-a facut cu transmisia aia dublu cluth si nu stiu daca o folosesc pe vreo masina. Daca pana si mercedes o foloseste dao la jalea, te numesti tu BMW dara daca nu te misti o sa ramai doara cu numele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e noua caroserie, poate merita putin, dar la KM aia... Daca e caroseria veche, nu te mai baga. Conteaza si pretul, iar impozitul la seria 5 e minim 900 lei (2.0).

| KlArt a răspuns:

Duster, editie 2017. Cel mai ieftin costa 12500 €.