| dbem a întrebat:

Salut, as dori sa stiu la ce se refera litri de la motor, de exemplu motor de 2 litri ect.

11 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Reprezinta suma volumelor dislocate de pistoanele motorului prin miscarea din punctul mort inferior pana in punctul mort superior. Capacitatea cilindrica a motorului cuprinde capacitatile cilindrice ale tuturor cilindrilor, aflati in functiune. Unitatea de masura a capacitatea cilindrica a unui motor poate fi centimetrul cub (cm3, cmc) sau litrul. De exemplu, un motor cu cilindreea de 1400 cmc poate fi exprimata si in litri – 1, 4 l.

Exista motoare (cele in 8 cilindri, de ultima generatie) cu capacitate cilindrica variabila. In functie de optiunea soferului sau de felul in care conduce, pot fi folositi un numar variabil de cilindri. Acest sistem asigura o buna eficientizare a consumului pentru masinile cu cilindree mare.

Sper ca te-am lamurit!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se refera la capacitatea cilindrica a motorului, 2 litri sunt echivalenti cu 2.000 cmc. Numai bine!

| tomtom_7971 a răspuns:

Doamne ce de specimene...
Auzi aici:Adica iti indica cati litrii iti ia la 100de km 2%, 3%, 4% etc. Funda?

In ce lume ai trait baiatule?

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Dimensiunea motorului.

| adrili10 a răspuns:

Litri de la motor inseamna, motor cu capacitatea de convustibil de 2 litri sau de cat are el capacitatea. funda

| popeasca a răspuns (pentru adrili10):

Gresit. Crezi ca la masinile care au motor de 1.4 nu incape decat 1 litru jumate de motorina? lol

| AlcatrazOne a răspuns:

Adica iti indica cati litrii iti ia la 100de km 2%, 3%, 4% etc. Funda?

| popeasca a răspuns (pentru AlcatrazOne):

Pt ce vrei funda cand spui prostii?

| MisterIcs a răspuns:

Se refera la capacitatea motorului. 2 litri=2000 cmc(centimetri cubi).

| popeasca a răspuns (pentru MisterIcs):

Asa cum zice MisterIcs, asa e.