| George_Staruiala_1989 a întrebat:

Doresc sa achizitionez o maisna care nu mai are Rca valabil si as dori sa ii fac un rca in vedere inamtriculari.
Pot sa ii fac asigurare inmediat dupa ce am cumparat-o cu contractul de vanzare-cumparare?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu numai ca poti sa faci RCA in vederea inmatricularii, dar e chiar obligatoriu sa faci treaba asta sa poti inmatricula masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca urmeaza s-o inmatriculezi pe numele tau, faci RCA abia dupa ce primesti certificatul nou.
Asigurarea pe numele fostului proprietar nu mai e valabila in momentul in care o treci pe numele tau, iar alta asigurare nu poti face pana nu ai certificatul cu numele tau.
Ori duci masina pe riscul tau la RAR pentru identificare (doar acolo trebuie sa mergi cu masina) sau cu platforma, apoi cand primesti actele noi faci asigurarea, ori incerci sa scoti numere provizorii, ca sa ai drept legal de circulatie.
Cu contractul nu poti face asigurare, trebuie actele masinii; daca le faci cu actele vechi, inainte de inmatriculare, in momentul in care o radiezi de pe numele fostului proprietar ramai cu polita inutila.

| suntserios a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Fals. nici macar nu poti inmatricula masina daca nu faci mai intai RCA pe numele tau.

Orice asigurator face RCA in vederea inmatricularii pe numele cumparatorului.

| krs23 a răspuns (pentru suntserios):

Eu mi-am inmatriculat masina si am avut RCA facut de vanzator. Daca RCA e valabil poti sa faci inmatricularea. Vorbesc din experienta nu in nume de rau happy

| helpfriends a răspuns:

Salut,
As recomanda sa vorbesti cu persoana de unde o cumperi sa iti spuna aceste informatii.
Daca masina este pe numele lui si ai cumparat-o prin contract de comodare, ar trebui sa faci asigurarea pe numele lui ( te va duce si mai ieftin )

| krs23 a răspuns:

Ai 2 metode:
-sa iti faci o asigurare provizorie pana inmatriculezi masina, iar apoi sa iti faci rca
-sa faci rca pe numele persoanei de la care ai cumparat-o(e mai lejer asa, poate persoana e mai invarsta si te costa si mai putinwinking.

| suntserios a răspuns (pentru krs23):

Nu exista asigurare provizorie. Exsista RCA si gata.