| Cosmin91Sf a întrebat:

Doresc sa achizitionez o masina premium din 2011 - 2013.Am condus multe modele premium pana in momentul de fata si cel mai mult m-a atras marca BMW din simplul motiv ca imi place mult habitaclu lor, directia etc..Nu sunt un vitezoman, din contra tin foarte mult la siguranta mea si nu doresc aceasta marca de masina ca sa fac impresii si alte nebunii de care aud zilnic la romani, pur si simplu m-a cucerit.

Si aici intervine dilema mea.
Am testat 3 modele:
1.BMW X1 xDrive (4x4) din 2012
2.BMW 320d 2013
3.BMW 520d 2011-2012
Imi plac toate modelele dar cel mai mult tind spre varianta 3 520d din 2011 sau 2012.Problema este ca aceste masini nu am reusit sa le testez pe o vreme nefavorabila gen ploaie - carosabil umed, iarna pe zapada mare etc. si avand in vedere ca au tractiune spate nu stiu cum reactioneaza la drum in conditiile acestea?! bineinteles sunt constient ca au sisteme de siguranta.Imi surade si varianta X1 xDrive 4x4 dar e pe departe mai confortabil 520 sau 320.

Voi ce pareri aveti? Si bineinteles ce imi recomandati?

Atentie! Nu sunt vitezoman, conduc mai mult la drumuri lungi decat in oras si folosesc mult masina si pe timp de iarna.

Multumesc frumos

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca crezi ca propulsia va fi o problema ia 4*4 si stai linistit

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In primul rand, ce buget ai? Si pe mine ma intereseaza sa cumpar un Audi Q5, tot aceeasi perioadawinking

| Cosmin91Sf explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Aproximativ 16000 Euro (plus, minus)

| Celcareajuta a răspuns (pentru Cosmin91Sf):

X1 xdrive la banii astia ----- Seria 5 neaparat cu xdrive daca mergi mult pe iarna (deci clar sare de 20k).....Treiarul e o varianta frumoasa (tot xdrive) dar mai degraba as merge pe X1 pentru ca e inalta---si drumurile de la noi sunt de ****.

Nu stiu ce zice colegu de C220 dar ala e teapan si pe iarna cu tractiunea spate, iar mercedes din anii aia e mai scumput (mai ales si cu niste dotari ok)

Intr-adevar habitaclul la BMW chiar e special, totul e centrat pe sofer + ca in scaunele alea de la 5-ar te simti ca in fotolii... Am mers pasager cu un 535d xdrive si confortul e foarte bun, iar consumul culmea 7 in oras...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Iarna vecinii mei cu 320 abia reusesc sa iasa din parcare.
Daca da doua picaturi de zapada cine incurca traficul?
Soferii cu BMW care merg prudent adica cu 20km/h.
Am avut un c220 si am renuntat la el din cauza comportamentului pe zapada.
Vara in schimb e alta treaba.
Ar trebui sa testezi si un Audi quattro sau Mercedes 4matic.

| Cosmin91Sf explică (pentru TrăieşteClipa):

Multumesc frumos, am sa ma interesez si de Mercedes 4matic

| StefanCosmin a răspuns:

Salut, eu iti recomand 320d ul deoarece din toate masinile pe care le am avut, aceea mi s a parut cea mai sigura, si iarna se descurca super, insa x1 ul se descurca mai bine in zapada. Cauta pe youtube diferite filmulete, o sa te convinga mai bine

| Cosmin91Sf explică (pentru StefanCosmin):

Mersi frumos, am sa cercetez un pic si youtube-ul pe partea asta