| Calyph a întrebat:

Niste intrebari legate de actele masini: Recent mi-am luat o masina la mana a doua si acum am inmatriculat-o pe numele meu, schimbandu-i si numerele.Am o gramada de acte de la ea si imi e aiurea sa tin in torpedou un dosar imens plin cu acte.Ce acte trebuie sa tin la mine? De asemenea,acum ca i-am schimbat numarul de inmatriculare, cum ramane cu ITP-ul si ROvinieta? Mai sunt valabile sau?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La tine trebuie sa ai CI, permisul de conducere, certificatul de inmatriculare, cartea de identitate a masinii, polita de asigurare RCA si rovinieta. Nu trebuie sa pastrezi tot dosarul cu actele in baza carora ai facut inmatricularea pe numele tau.
ITP este valabil pana la expirare, la fel si rovinieta, dar numai daca ai instiintat CNADNR, conform OG nr.15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(12) Începând cu data de 1 august 2010, în cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului, rovinieta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care utilizatorul informează în scris Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România - S.A. cu privire la schimbarea numărului de înmatriculare, în vederea operării modificării în baza de date. Documentele necesare şi condiţiile de efectuare a modificării, precum şi tarifele aferente se stabilesc prin norme metodologice aprobate prin ordin al ministrului delegat pentru proiecte de infrastructură de interes naţional şi investiţii străine sau al ministrului transporturilor."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

ITP si rovigneta sunt facute pe serie de sasiu nu au treaba cu numerele, desi cred ca legat de rovigneta trebuie sa anunti cnadnr printr-o cerere ca ai schimbat numerele

In rest daca ai permis ar trebui sa stii raspunsul la intrebarea "Ce acte trebuie sa tin la mine?"

| Calyph explică (pentru suntserios):

Asta stiu,dar voiam sa zic daca mai am nevoie de contractul de vanzare cumparare, factura fiscala, poza cu buletinul fostului proprietar, dovada anaf etc, odata ce eu am inmatriculat-o pe numele meu si i-am schimbat numerele.