| danyfrz a întrebat:

Am o Skoda Octavia 1 (tour). vreau sa ii pun senzori de parcare(spate) si vreau sa stiu daca se poate si daca imi trebuie un ecran sau ceva de genul acesta. PS: din fabrica nu are senzori.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca gaseste niste senzori cu ecran poti sa ii pui fara probleme

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce senzori cumperi.
De fabrica nici nu cred ca au existat senzori pentru Octavia 1, asa ca singura solutie e un kit aftermarket, care sa cuprinda cei 4/6 senzori (pe care ii montezi in bara spate), si un ecran, pe care il pui unde poti, in functie de dimensiunile lui. Cel mai elegant ar fi intre ceasurile de bord, dar aici depinde de cat de mare e.

| OldSoul a răspuns:

Da poti monta singur senzori after market.
Sunt mai multe genuri de senzori
1 Audio- bipaie mai tare cu cat te apropii mai mult de obiect.
2 Cu indicator (adesea si bipaie), ai un mic "ecran"(inclus in pret) care iti indica prin cateva linii de culori diferite cat de aproape/departe esti de obstacol.
3 Cu camera video (si cel mai bun) aici e putin mai complicat, ai nevoie de un display (sau daca ai o navigatie cu intrare video nu mai ai nevoie), si vezi frumos ce e in spatele tau.

| Florian20405 a răspuns:

Senzorii de parcare nu au nici o treaba cu nici un ecran.
Senzorii de parcare au rolul atunci cand tu numai stii unde ai lasat masina sau nu o mai gasesti sa porneaza gen alarma, iar tu sa-ti dai seama unde e.
Daca vrei si ecran, iti mai trebuie si o camera dar si senzorii, ca sa vezi cand dai cu spatele.
Da se poate, tu doar trebuie sa mergi la un service si ei iti vor zice cel mai mic detaliu, dar te va costa ceva.
Ti-am zis daca vrei doar senzorii nu ai nevoie de nici un ecran.
Bafta si drumuri bune! big grin

| Florian20405 a răspuns (pentru Florian20405):

Porneasca*

| MariusF23 a răspuns (pentru Florian20405):

Aici gresesti. Senzorii de parcare (cu ecran sau fara) iti indica cat loc de manevra mai ai in spate (si/sau in fata) ca sa poti parca fara sa atingi pe cineva. Sunt chestiile alea care bipaie in functie de distanta pana la primul obstacol, cu cat e mai aproape de obstacol, cu atat bipaie mai tare happy