| AndreyAndy123 a întrebat:

Am si eu o intrebare cu privire la puterea RMS a unui casetofon auto
Pe el scrie 4x20w RMS, se poate compara cu un amplificator de sistem pe 220v la putere identica?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu e un casetofon chinezesc ieftin, da, se poate compara cu puterea unui amplificator la 220v.
Ba chiar, majoritatea amplificatoarelor pentru casa, au transformator de la 220V AC la 14V DC, deci aparatul propriu-zis functioneaza cu aceeasi tensiune ca si unul auto.