| anonim_4396 a întrebat:

SAlut TPU, recent am cumparat o Dacia Solenza modelul Rapsodie. La probare a mers foarte bine(am venit si cu un mecanic si nu avea nicio problema, i-am dat 120 la proba ), dar cand sa ajung acasa la o intersectie nu mai accelera deloc..Am contactat fostul proprietar si mi-a zis ca n-a mai avut o problema cu asa ceva si nici mecanicul de la mine din sat nu stie ce sa-i faca...ce problema poate avea? Dacia este din 2003, pe benzina, motor de 1, 4, 172.000 km rulajul....Astept raspunsuri, va rog frumos + funda. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Banuiesc sa fie vorba de probleme de carburatie.

| suntserios a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Banuiesti extrem de prost, ar fi cam greu sa fie probleme de carburatie la o masina care nu are carburator ci sistem de injectie

| corbulalbrosu a răspuns (pentru suntserios):

Mai desteptule oare ce este injectia? Ar fi bine sa citesti atent si pe urma sa-ti arati "inteligenta". Eu am scris clar CARBURATIE si nu CARBURATOR. Daca nu intelegi diferenta sunt dispus sa-ti explic.

| suntserios a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da o tu la intors cum vrei, carburatia tot la amestecul de aer si combustibil produs in carburator se refera

| 0rlando a răspuns (pentru suntserios):

Carburație înseamnă amestecul combustibilului lichid cu aerul, indiferent dacă aceasta se întâmplă în carburator, sau cilindru, la motor pe benzină, sau diesel.

| office1999 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am rezolvat era de vina pompa de benzina,, multumesc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru office1999):

Ma bucur ca ai reusit.Tot problema de carburatie la o adica.Sa ai noroc de masina este una destul de reusita.Eu am fost multumit de ea. Pa, pa

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă stă pornită la relanti, verifică cablul de accelerație și motorașul pas cu pas.