| Conner a întrebat:

Salutare am o problema cu un golf 4 cand am cumparat masina avea un casetofon Blaupunkt destul de vechi asa ca am pus unul Sony dupa ce am pus toate firele la locul lor constat ca nu mai merge inchidera centralizata l-am pus inapoi si mergea perfect
am lasat pe masina tot Sony pana la urma dar nu stiu de unde este problema nu am masa la el are cineva vreo idee FUNDA...

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

D'aia exista electricieni auto, si castiga bine.
Nu e mare branza, daca iti dai interesul, pana la urma desfaci juma de bord, inveti cum e legata inchiderea (banuiesc ca nu e originala), si stii ce sa-i faci. Dar un electrician poate ar sti deja ce legatura are inchiderea, cu un simplu radio.
Morala: du-te la electrician!

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

O problema asemanatoare am intampinat si eu, doar ca la mine nu functioneaza inchiderea daca e dvd-playerul deschis, si pe partea asta mie imi convine.
Trebuie sa verifici firele mai exact daca ai un multimetru verifica pini din mufa de alimentare, trebuie sa gasesti un pin pe care e semnal doar cand e contactul pus, incearca sa il scoti din acea mufa si sa vezi daca mai persista problema.
Eventual pastreaza doar pini care sunt obligatori, adic plusurile si masa, restul le poti scoate si le poti izola.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

De la raspunsul tau, mi-a venit o idee:
-la inchiderea centralizata exista un pin de semnal +12v, care se leaga de la contact, ca in momentul in care s-a pus contactul, sa nu mai blocheze usile, ca sa nu ramana cheile inauntru;
-acelasi semnal il foloseste si radio-ul, doar ca invers; se leaga la contact, sa primeasca +12v, atunci cand sunt cheile in contact, ca sa porneasca cand intri in masina, si sa se opreasca atunci cand scoti cheile.
Acum: cine a pus modulul de inchidere centralizata, probabil a luat acel semnal de la spatele radioului, fiind mai usor de ajuns. Ori s-a legat din greseala pe firul REM/Remote/Antenna (cel albastru), si inchiderea primeste semnalul care impiedica blocarea atunci cand e pornit radioul, ori l-a legat cum trebuie, pe firul rosu al radioului, care primeste curent de la contact, iar cand se schimba radioul, celalalt are conectarea altfel, si ramane tensiune firul pe care e legat si acel fir de semnal.
Vezi daca depistezi acel fir/pin de semnal, de care zice ZuKest, ar trebui sa fie legat pe un fir ce vine de la contactul cu cheie, si corespunde cu un fir rosu de +12v, ce intra in mufa radioului.

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

In cazul meu chiar eu am remontat playerul, cel care a avut masina nu si-a dat seama ca nu corespund 2 pini, motiv pentru care 2 fire erau taiate(alimentarea era direct de la contact, iar unul din firele de permanent +12 era taiat), pana la urma am detectat care e pozitia corecta a celor 2 pini si am montat asa cum e acum, tot-odata la mine cand este si contactul pus se aplind luminile playerului, iar in cazul in care inchid playerul dupa ce iau contactul se aprinde si plafoniera, fara a exista alte anomali.
Cat despre firul de remote, in momentul de fata nu este conectat la nimic altceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

Normal plafoniera se aprinde cand scoti cheia din contact, si dispare acel semnal +12v, care ar trebui sa ajunga la player si inchidere.
E ciudat ce se intampla la tine, se comporta de parca ar fi legata inchiderea (impreuna cu temporizatorul plafonierei) la firul REM.

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiu exact ce sa spun, cert e ca daca playerul e oprit plafoniera se inchide in regim normal, adic cand scot cheia din contact.
Ma gandesc ca poate producatorul playerului a mai adaugat ceva functi de siguranta astfel deoarece el nu se inchide la scoaterea chei din contact sa "avertizeze" ca este in functiune astfel incat sa previna descarcarea accidentala a bateriei, sa nu mai spun ca vizualizarea videoclipurilor se face doar cand e frana de mana trasa (sau cel putin asa ar fi trebuit, aici am facut o mica schimbare).
Insa intr-adevar aceste asazise "functi" nu sunt tocmai usor de realizat, cat timp playerul este unul aftermarket, adic iluminarea butoanelor playerului la punerea contactului nu mi-se pare ceva greu de realizat, dar totusi anularea inchideri centralizate cand playerul este deschis, respectiv aprinderea plafonierei dupa inchiderea sa in cazul in care cheia este deja scoasa din contact este destul de ciudat, iar daca nu ma insel, masina se si descuie daca pornesc playerul masina fiind incuiata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru OldSoul):

In mufele ISO (cu ele am lucrat mai tot timpul), exista si fir pentru pozitii, iar unele playere scad intensitatea luminilor, de obicei, cand le pun sub tensiune acel pin. Se leaga de pe la blocul de lumini. Poate asa ar fi trebuit sa se aprinda si la tine, sa devina luminoase butoanele deodata cu bordul masinii.
E drept, insa, playerele aftermarket au multe functii 'ametite'. Eu de exemplu am o pocnitoare de Alien SD/USB, care imediat ce primeste semnalul de pornire de la contact, porneste statia (prin remote), chiar daca el e in stand-by, si imi arata ceasul.

| OldSoul a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca stau bine sa ma gandesc e posibil sa ai dreptate si sa fie de la alt pin aceste "functi" deoarece inainte sa il releg, el era alimentat de la contact, si o data cu luarea contactului el nu mai era alimentat deci totodata aceste functii dispareau, si asa nu am aflat de ele.Dar faza cu iluminarea butoanelor a aparut dupa inversarea acelor pini, deci probabil iluminarea butoanelor este de la semnalul din contact, iar celelalte functi din legatura cu ceilalti pini probabil.
Imi pare rau ca este fixat destul de bine playerul, altfel il scoteam si analizam mai bine aceste situati.