| JIGHIRUS a întrebat:

am un vw touran 1.6 fsi (benzina), an 2003, 115cp! Am o problema cu consumul, in oras il are de 10 l/100km si in afara de 8 l/100km? de ce? am schimbat consumabilele, filtrele (aer, benzina...)...ast pareri

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Verifica sonda lamba, bujiile, bobina de inductie. E masina veche oricum mari asteptari nu poti avea de la ea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca e masina grea, si motor mic. Nu astepta sa scoti consumul de fabrica, motorul ala se simte ca un caine tragand de o caruta cu bolovani.
Consumul e normal, in oras cel putin iti consuma bine.
Eu am avut Octavia '98 cu motor 1.6 benzina, 75 cp, si imi lua 12% urban la mersul meu, si 5-6% la drum intins.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Consuma chiar putin avand in vedere greutatea masinii. Majoritatea masinilor cu motor de 1.6 benzina consuma 10-12 in oras.

| twingoo a răspuns:

Sonda lambda probabil