| Phenomanu a întrebat:

Salutare! Aveti idee careva daca in Romania este permisa schimbarea sticlei de pe stopuri cu una clear?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce desemneaza termenul 'clear' in materie de stopuri auto? cumva ca nu sunt 'smoke' adica negre? deci sunt transparente!?
daca au omologare se pot monta daca nu au atunci nu este recomandat!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar daca sticla este omologata, si eventual mergi la RAR pentru verificarea si mentionarea in CIV a modificarii.
Dar intre noi fie vorba, daca faci totul sa arate ca de fabrica, nu te intreaba nimeni nimic.
Pe stopurile fumurii au boala, cu alea nu scapi decat daca sunt omologate.

| SuNaM a răspuns:

Stopurile custom alb transparent se pot pune daca sunt omologate cu certificat separat de omologare, nu de la R.A.R. dar de la firma producatoare, in caz contrar se poate ridica talonul + amenda. E că atunci când pui folie pe geamurile și îți dau certificat de omologare care daca te opresc sa le poți arăta că au fost montate într-un centrul autorizat și nu le-a montat vericu pe șanț. Dar odată ce ai modificări vizibile, sa știi că o să te oprească într-una din păcate pentru că sunt disperați.Și daca ai tu stopurile clear sigur te prind ei cu ceva...