| eu012345 a întrebat:

Salutare, pate sa mi spuna si mie cineva cum se franeaza motocicleta si unde este situata frana fata si spate si cum se franeaza corect?
2.Cum se decelereaza? Dau fundoiul!

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Frana din fata o ai la mana dreapta, iar frana pe spate, o ai la piciorul drept! Se franeaza apasand pe ele...Iar frana pe care te poti baza cel mai mult, este aceea de pe fata!

| eu012345 explică (pentru ombladon):

Multumesc de raspuns, iarla decelerare nu mi ai raspuns se face invers? schimband vitezele in mod descrescator?

| ombladon a răspuns (pentru eu012345):

Deacelerarea este acelasi lucru cu franarea, iar tu probabil te referi la frana de motor, si da, schibi intr o treapta inferioara ca sa pui frana de motor.