| KaPy2 a întrebat:

Am si eu cateva neclaritatii happy
Am un scuter malaguti f12 daca plec tare dupa loc se strica motoru adica se duc repede segmenti?
a 2-a neclariate De ce cand acceleraz la blana dupa loc pleaca nervos apoi se inmoaie, pe piatra rama apoi se inmoaie nu stiu de ce ca-si ia viteza si cam greu, am incercat sa fac burnout a mers apoi s-a inmuiat si nu m-am apasat pe el ci din contra l-am diricat putin sa mearga sa fac dar nu am reusit.

16 răspunsuri:
| krysstal a răspuns:

Ioi...burnout cu scuter? nu are motor de motocicleta, il are doar de 49.5 cmc, legal, segmentii se duc in general de la praful care scapa prin filtrul de aer si ajunge in carburator apoi in camera de ardere. pentru a2-a neclaritate-scuterul are 3 viteze care le schimba automat, tu pleci cu o viteza mica, ajunge repede la momentul in care trebuie sa schimbe din cauza turatiei si apoi e normal sa piarda in putere. II poti pune motor de 80cmc, dar trebuie sa-l legalizezi si iti trebuie permis catA.

| KaPy2 explică (pentru krysstal):

Http://www.youtube.com/watch?v=VYmUYP8tBCA
Uite ce fac astia, nu are motor de 49 cmc are altu mai mare

| KaPy2 explică (pentru krysstal):

Daca pun 2 bureti la filtru are ceva si un furtun de unde trage filtru aer si il duc undeva mai sus sa traga aer curat mai putin praf

| KaPy2 explică (pentru krysstal):

Scuter cu 3 viteze nu am mai pomenitlaughing eu stiu ca urca cureaua pe variatoru de fata si se duce inauntru pe cel de spate si fuge mai tare, daca as pune un set de 80 se duce ambielaju, nu doresc asta, si eu nu faceam burnout sa iasa mult fum doar putin

| KaPy2 explică (pentru krysstal):

Mai am o intrebare ca vad ca tu le ai cu scuterelewinking
Cand dau aeru mai mare din carburator si cand o accelerez moare motoru, trebuie sa merg cu aeru inchis si porneste mai greu si ia viteza si mai greu

| dru1darius a răspuns (pentru krysstal):

Scuza-ma dar cati ani ai, ai avut in viata ta un scuter, daca nu, te rog sa nu te bagi unde nu stii

| dru1darius a răspuns (pentru KaPy2):

Nu te lua dupa baiatul ala, o citit el cine stie ce pe internet si acum ii mecanic,
daca dai aerul mai mare, normal ca moara, un motor, treba ca in cilindru, inainte de explozie, aerul si benzina sa fie egale (adica 50 % aer, 50% benzina), daca tu dai 1 din valori mai mare (aerul in cazul tau), iar benzina o lasi la fel, explozia nu va mai fi la fel de puternica, ce rezulta in cazul tau ca iti moare motorul
la filtru de aer, nu ai ce umbla, poti doar inspecta daca nu ii rupta carcasa, nu ii infudata gaura pe unde trage aerul, si sa pui doar burete de calitate

| KaPy2 explică (pentru dru1darius):

Nu ai inteles pleaca tare dupa loc rama pe piatra apoi se inmoaie nu-i de la aer ca l-am inchis de tot ca daca il deschid nici dupa loc nu mai pleaca

| KaPy2 explică (pentru dru1darius):

Mie numi moare motoru ci se inmoaie nu mai trage cum trebuie, eu cred ca se urca cureaua pe variatoru de fata si pe cel de spate intra in variator si de asta nu mai are forta aia cred ca asta-i explciatia

| dru1darius a răspuns (pentru KaPy2):

Se inmoare, adica ca si cum sar ineca, iar apoi moare,
deci tie iti mere mai bine fara aer, decat cu aer?
variatoarele asa fuctioneaza

| KooSs a răspuns:

Daca pleci tare de pe loc nu ti se duc segmenti nicidecum. daca se inmoaie incerca sa-i pun un jeglor mai mare sau inca un burete la filru de aer deoarece ii vine mult aer la turatie mai mare si moare.iar daca vrei sa faci burnout trebuie sa ii pui un variator sport care vine in set cu arcurile de la discu de ambreaj si arcul acela de la disc care da voie sa coboare cureau.bafta.sper ca team ajutat.ma scapa rasu ce prosti i pot sa scrie unii care se dau mecanici.

| KaPy2 explică (pentru KooSs):

Eu intreb... cum si ce fel, la burnout o ridic o leaca de cur sa patineze pe asfalt apoi o las ca pe ea ca nu moarewinking, daca murea ii faceam vant

| KaPy2 explică (pentru KooSs):

Eu ma rever ca se duc segmenti mai repede ii dau forjala la segmenti de ziua de azi... am cumparat piston cu segmenti la 150 lei si intr-o luna gata si nu forjala...

| DeXz2010 a răspuns:

Frate deci si eu am patit asta ieri cu un malaguti f15 ma rog am am cazut mai pe scurt frate deci dupa ce am cazut am incercat sa il accelerez la maxim si se inmuia exact cum spui tu adica eu i-am spart filtru de aer, sau a prins ceva la carburator dar daca nu ai cazut cu el nu stiu daca ar fi vreo problema cu asta dar incearca la carburator sigur are cevawinking

| Electronistu a răspuns:

Vezi ca a sarit de la punct distributia dac este in 4Timpi!

| gicaboca a răspuns:

Nu stiu ce e de facut asa am patit si eu cu yamaha aerox