| Selvius_Sebys_1992 a întrebat:

Salutări!
Am o intrebare, sper sa nu va las o impresie proasta dar nu sunt cunoscatori
De unde are mazda rx8 atatia cai pe un motor de 1.3? Sunt fiabile? Sunt bune?
As vrea sa achiziționeze una si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.
Sunt problematice? Diferite?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mazda RX8 are multe probleme de fiabilitate

| Violleta2022 a răspuns:

Mazda RX8 este o masina micuta, frumoasa, cocheta si aparent buna, pentru clasa ei, evident are si cateva hibe...

Reviurile profesionistilor spun:

"Do Mazda rx8 have problems?
Problem: The RX-8 has the unique rotary style engine, and this version of the rotary engine has proven to be highly unreliable, particularly after 60, 000 miles. Warranty companies say that Mazda have unofficially said that these engines do become unreliable and susceptible to problems at over 60, 000 miles"

"How long do Mazda rx8 engines last?
They last exactly 2 years, 3 months, 4 days, 6hours, 37 mintues, and 16 seconds. But it is spectacular when they go. Like a fireworks show. But my last one lasted over 225, 000 with 0 problems, and it was an auto-x car.Jul 18, 2015"

De altfel, poti citii pe google toate aceste intrebari si raspusnuri despre mazda rx8:
https://www.google.com/......ps?/search

Citeste si aici discutii puse de motoristi, despre acest model:
https://grassrootsmotorsports.com/......923/page1/

Iata si un comentariu din 2018:
Here's Why You Should Buy The 'Unreliable' Mazda RX-8
https://grassrootsmotorsports.com/......923/page1/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce stii despre motorul wankel nu e deloc fiabil. Trebuie schimbat chiar lqbun anumit nr de km. El in realitate ar fi echivalentul unui motor de peste 2.5

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum a mai spus cineva, motoarele alea sunt calculate 2.6 la taxe, nu 1.3
Motorul wankel nu este la fel de fiabil precum cel cu pistoane, sunt recomandate doar pentru pasionati. Din cate stiu, nu ating 100. 000km fara sa primeasca revizie in motor, si sunt problematice, pornesc greu, etc.

| OldSoul a răspuns:

Motorul ala e rotativ.
Se calculeaza altfel centimetrii cubi.
Cauta motor wankel pe google si o sa gasesti mai multe informatii utile.
Ca idee, motoarele alea la rar o sa fie trecute ca 2600cmc.
De fiabile nu prea.
De problematice, cam da, deoarece nu sunt multi cunoscatori in stare sa repare motoarele alea.

| Stefancalin1997 a răspuns:

Costisitoarea întreținere, problematice. Când te urci în ea și îi dai cheie se vede că i japoneză, e unica.