| prafdefisexxx a întrebat:

Vreau sa achizitionez o toyota celica S din 2001 1.8 benzina 143hp nu prea stiu multe despre masina si vreau parerea voastra sunt bune toyota in comparatie cu un golf 4 1.6 benzina astept cat mai multe pareri va multumesc

4 răspunsuri:
| Alexandru942 a răspuns:

Motorul de 1.8 de pe celica este mai sprinten decat cel de 1.6 de pe golf. Din punct de vedere al vitezei, al demarajelor este mai buna celica, dar din punct de vedere al fiabilitati cred ca este mai bun cel de pe golf, golful este o masina nemteasca. Poti merge si pe un golf 4 1.8T gti

| RB26DETT a răspuns (pentru Alexandru942):

HOPA! stai asa, este vorba de toyota, e marca japoneza! stai stai ca faci niste greseli foarte foarte mari! tu spui ca un volkswagen este mai fiabil decat o toyota? fie ea celica? nu este posibil asa ceva, toyota este pe locul 1 sau 2 in lume la fiabilitate pe cand volkswagen e in coada listei. referitor la intrebare, tu compari capra cu varza, daca tu compari o masina sportiva cu una de oras si daca te vad ca vrei celica imi dau seama ca vrei ceva mai sportiv, nu iti lua golf4, mi se pare o masina mai mult de oras decat sport si cu 1.6 nu mi se pare prea perfecta pentru asta. o toyota celica este altfel privita, pe cand la golf 4 cand vrei sa intri in depasire si apesi pedeala la podea masina tr tr tr tr tr si peste jumatate de ora a depasit pe cand la toyota cand ai apasat acceleratia la podea a si plecat, toyota fata de vw are motorul mult mai bun, aerodinamica mult mai buna, ce vrei mai mult? daca vrei o masina pentru familie iti iei poate un golf 4 dar pentru asta ai alte masini mult mai bune dar daca vrei sport ia-ti celica.

| prafdefisexxx explică (pentru RB26DETT):

Ce consum are aproximativ toyota celica mers normal nu sportiv?

| RB26DETT a răspuns (pentru prafdefisexxx):

Mai mult de 7 mediu nu cred ca iti va lua, avand in vedere ca este 1.8 eu am un volvo v40 din 97 cu motor 2.0 si 136 cai putere si merg destul de sportiv si am consum 8.5-9 mediu.