| 123Daniela123 a întrebat:

Acum o luna si ceva m-am vopsit. Rezultatul trebuia sa iasa gen ombre dar a iesit prea deschis, plus ca este vopsit peste jumatate si se vede oribil. Vaz o alta cum a iesit am aplicat alta vopsea deasupra parului vopsit blond dar dupa am mers la mare si s-a decolorat vopseaua care acoperea blondul. nu stiu ce sa ma mai fac. nu ma simt bine asa. mama mi-a sugerat sa ma dau cu ulei de masline pe par pentru ca inchide culoarea. voi ce parere aveti? ce as putea sa fac? nu vreau sa ma mai vopsesc din nou asa ca va rog nu imi sugerati asta. funda
va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ti se pare ca e prea deschis poti sa il inchizi cu samponul mov de la kallos care da o tenta cenusie parului blond.Cu cat pui mai mult cu atat se inchide mai mult la culoare si o sa-ti ramana un blond frumos in armonie cu parul tau natural.
Am auzit si o chestie cu frunzele de nuc, dar nu iti pune mari sperante pentru ca nu ai sanse sa il inchizi cu mai mult de 1-2 tonuri si rezultatul nu e de durata.
Eu imi fac masti cu ulei de masline, argan, ricin si iti garantez ca nu influenteaza in niciun fel nuanta parului.

4 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Tu de fapt ce vrei? Să revii la culoarea iniţială sau să închizi blondul ăla?
Să o luăm pe rând.
Dacă vrei să revii la culoarea naturală, trebuie întâi să vopseşti (permanent) partea aia blondă. Îţi alegi vopseaua în funcţie de nuanţa ta naturală, cu un singur ton mai închis. După ce vopseşti şi speli părul normal,îţi iei vopseaua în culoarea părului tău( exact aia să fie, nu un ton mai închis, nu mai deschis) şi vopseşti tot părul, să iasă uniform. Dacă ţi se pare prea complicat, mergi la salon şi spune-i ce vrei.

Dacă vrei doar să închizi blondul ăla, prinde-ţi părul şi trage de elastic până ajunge la jumătatea părului, sau măcar până unde vrei să îţi înceapă stilul ombre. pe tot blondul ăla (şi deasupra elasticului) aplici un şaten alună (sau ce culoare e mai apropiată de a ta), doar că: de la elastic în sus ţii vopseaua cu 20 minute mai mult, iar de la elastic în jos ţii mai puţin. E cam complicat, dar merge. Trebuie doar să ai experienţă.
Adică, îţi speli părul până la elastic, iar după 20 minute îl speli cu totul.

Dacă ţi se pare greu, mergi la salon. Uleiul de măsline nu închide părul, doar hidratează, iar ceaiul cu frunze de nuc închide părul cu 1 ton şi-i dă reflexii roşcate, dar se curăţă la prima spălare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Iti recomand sa te duci la un salon sa ceri o parere acolo.
Sunt tot felul de sampoane care te-ar ajuta sa-l inchizi, dar incearca sa mergi la salon, te ajuta mai bine cei de-acolo.
Te pup!

| LivingLouder a răspuns:

Du-te la Coafor. Intreaba ce sampon itit recomanda

| MariaBratu a răspuns:

Bună! Cum ai reușit sa scapi de el blond? Sunt în aceeași situație.