| Violetta69 a întrebat:

Am 16 ani,1, 55 si sunt din ce in ce mai complexata de inaltimea mea, mai ales cand stiu ca prietenul meu e mai inalt cu 25 de cm decat mine. Am fost la doctor si am aflat ca am cartilajele inchise, asadar nu ma mai pot inalta.
Ce fel de incaltaminte cu platforma as putea purta?

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca lui ii trebuia o lungana de 2 m si ceva, isi cauta o lungana de 2 m si ceva. Voi fetele intotdeauna aveti complexe, ba ca esti prea scunda, ba prea inalta, ba ca parul ti-e ondulat, ba ca-i prea neted, ba ca nu-i roz bombon, etc.
Prietenului tau ii place de tine asa, nu ai pentru ce sa fii complexata.
P.S. Ai grija cu incaltamintea, ca multe suferinte sunt provocate de asemenea excese. Vezi ce zice si un ortoped despre acest subiect.

| maria999 a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti un partener de aceeasi inaltime cu tine sau daca nu poarta pantofi cu toc de orice gen pentru a fi mai inalta.

| Violetta69 explică (pentru maria999):

Nu pot sa-mi parasesc prietenul din cauza asta, de aceea am intrebat ce fel de incaltaminte cu platforma e ok.

| Cat a răspuns:

Personal, cel mai important aspect cand vine vorba de incaltimea inalta mi se pare calapodul. Un pantof bine facut iti va alungi silueta, va adauga centrimetri la inaltimea ta si te va face sa te simti ceva mai bine.

Nu stiu din ce oras esti, dar iti recomand sa iesi la o sesiune de cautare de pantofi. Asa poti descoperi exact care e inaltimea tocului / platformei cu care tu te simti cel mai bine. Daca iti doresti neaparat platforme, asigura-te ca nu au barete prea groase si nu sunt un model incarcat. Risti ca, optic, sa iti taie gleznele si sa obtina un efect contrar celui pe care ti-l doresti tu.

Un alt model care ar putea sa iti asigure stabilitate sunt pantofii cu toc gros.

Sfatul meu e sa nu te lasi complet acaparata de mirajul centimetrilor in plus pe care ii promite o pereche de incaltari. Desi s-ar putea dovedi dificil, cauta ceva in care sa te si simti confortabil. O pereche care arata minunat, dar in care abia poti merge s-ar putea sa-ti cam strice planurile.

Din experienta proprie, in cazul pantofilor cu toc, eu ajuns sa ma feresc de cumparaturile online. Calapodul s-a dovedit de multe ori a fi incomod, asa ca am ales varianta clasica a cautatului prin magazine.

| dadine a răspuns:

Hey, eu am 1.57 si traiesc cu inaltimea asta de ceva timp, la birou port pantofi cu toc de maxim 7cm - sunt mai comozi. Cu ocazii speciale daca-mi iau pantofi cu toc imi iau cu platforma ex: toc de 12 cm platforma din fata de 3 cm. astfel devin mai comozi. Si in rest platforme cat cuprinde, daca nu ai ghinionul meu (marimea 35 la pantofi) gasesti modele peste tot dragute -important e la inaltimea asta sa nu-ti iei chestii care se leaga direct pe glezna ca da impresia de picioare scurte.