| BrownEyedShadow a întrebat:

Am 17 ani, imi pot pune extensii? Care ar fi contraindicatiile? De sanatate stiu deja, dar de varsta?
Acum un an am facut o mare prostie. Aveam parul foarte ondulat, aproape cret, mi-l faceam cu placa la temperatura maxima de 220 grade celsius. Si bineinteles s-a ars foarte rau de a trebuit sa ma tund. Tunsoarea e frumoasa, dar am o problema.
pe o parte am parul frumos, normal (daca se poate spune asa, e placut ochiului) dar pe cealalta e jale! Parca ar fi tuns cu ciobul, acea jumatate parca ar fi o pensula din aia care a fost spalata careia i-au cazut fire si e si scurt pana la jumatatea capului, iar varfurile sunt degradate. Cred ca s-a ars neuniform ca altfel nu inteleg. Mai am putin dedesubt la fel, doar ca mai lungi, cat sa nu arat chiar penibil Se vede diferenta dintre straturi si e urat. Nu am ce tunde cat sa egal. Si bretonul e putin afectat, destul de enervant, dar macar poate fi tinut in frau.
Stiu ca am gresit cu placa si acum realizez cat de frumos imi sta cu el ondulat.
Si as vrea par mai repede ca ma apuca majoratul pana-mi creste natural. Ma gandesc ca extensiile cusute sunt mai bune, dar as vrea sa fie doar o continuare al acelui par si doar pe portiunea aia ca in rest nu ar avea de ce... sau ma rog hairstilistul stie mai bine. Nu sa ma trezesc ca bate vantul si sa se vada cum imi flutura extensia. Si alea cu clips sunt cam incomode, trebuie acordată atenție si schimbate, eu as vrea sa reziste mai mult.
Puteti sa imi dati niste sfaturi ce sa fac ed acum incolo? O sa le elimin dupa o vreme si nu mai repet experienta in viata mea.

Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Buna,eu cred ca sunt in perfecta masura sa iti dau un sfat( folosesc extensii de 3 anicrying )

Extensiile cusute sunt cele care dauneaza parului cel mai putin, daca vrei extensii ai ales cel mai bun mod!

Acum sa iti explic, extensiile le poti aseza cum vrei tu, dar problema este ca la un vant ceva se vad, nu multa lume isi da seama dar totusi tu stii ca folosesti extensii si ai impresia ca se vad mult mai tare.Este doar in mintea ta...
Si eu am avut parul ft ars( am fost blonda laughing ) era la fel tuns cu ciobul laughing

In primul rand vopseste parul in 2/3 tonuri mai inchis,il ajuta sa se regenereze!
Acum referitor la tunsoare.
Mergi la salonul unde o sa iti cosi extensiile si tunde pe cat de mult se poate din partea arsa, stiu ca in cealalta parte al capului parul nu este atat de ars, dar tunde-l o sa creasca, stai linistita, nu esti singura cu probleme.

Apoi cand cosi extensiile
1dubla jos
1dubla putin mai sus
1 single 2 degete mai sus decat urechea.
Nimic mai sus decat atat,o sa se vada +ca ai de munca.
Extensiile dintr-o parte in cealalta!

Apoi cere o tunsoare in scari,o sa iti ascunda tunsoarea scurta pe care o sa ti-o faci!
Ai mare grija,ai spus ca parul tau este ondulat,extensiile trebuie sa fie ondulate la fel ca si parul tau,daca la prima spalare nu stau precum parul tau,mergi de urgenta la coafor si fa reclamatie, ai grija sa ii anunti inainte ca ai parul ondulat si sa le explici riscurile daca nu primesti un par ondulat exact ca si al tau( la sfarsit o sa ti-l coafeze iar tu nu iti poti da seama de calitatea si onduleul parului, doar dupa prima spalare)

Nu este nimic rau in a purta extensii dar sa nu devii dependenta ca si minesad

Aa si ftIMPORTANT arunca-ti placa sau fa-o cadou unei prietene! o sa fii tentata sa o folosesti pe noul tau par, crede-ma!
Multa bafta si nu iti fie frica sa iti tunzi parul, o sa creasca!
Inca un lucru nu ai nevoie sa fii majora sa iti pui extensiilaughing

| BrownEyedShadow explică (pentru Laura927):

Mersi mult de tot! Chiar mi-ai spus tot ce aveam nevoie sa stiu.
Si mie imi vine sa imi arunc placa laughing

3 răspunsuri:
| Valentina_Lori_1996 a răspuns:

Eu am avut extensii la 16anihappy si a fost totul ok :d. iti recomand extensiile cusute ca nu iti dauneaza firele de par.

| BrownEyedShadow explică (pentru Valentina_Lori_1996):

M-am linistit, deci nu spune nimeni nimic. Mersi mult si tie!