| crysstyna07 a întrebat:

Am parul lung (mai jos de mijlocul spatelui), saten nevopsit si intampin cateva probleme.

Situatie no.1 : Daca folosesc balsam sau masca de par, parul se usca foarte greu, iar uscat pare ca nu l-am spalat. Arata de parca ar fi foarte gras. La coafor am patit la fel si mi s-a zis ca nu se clateste balsamul de pe par. Am stat 2 ore pentru un spalat.
Care ar fi explicatia?

Situatie no. 2 : La varfuri se incalceste foarte tare, iar la pieptanare se rupe indiferent ca e sau nu incalcit.
Ce sampon sa folosesc? Pentru fir subtire?

As dori cateva recomandari pentru intretinere. Multumesc!

3 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Buna, eu am parut cam ca al tau: subtire, nevopsit si se rupe extrem de repede numai ca mi-am dorit o solutie sigura si rapida si....am gasit, slava Domnului. Initial am incercat un tratament pentru matreata, dar vreau sa spun ca am vazut mult mai putin par rupt la spalat chiar de la a doua spalare, iar descurcarea parului s-a facut muuuult mai usor imediat dupa prima spalare. Samponul se numeste Vichy si se poate cumpara doar de la farmacii. Este mult mai scump decat majoritatea sampoanelor, dar daca iti cumperi sampon+masca de par+balsam, s-ar putea ca simpla aplicare a samponului de care ti-am spus sa fie mult mai ieftina si, mai ales, mult mai comoda.
Atentie insa ca am auzit ca la anumite persoane nu merge acest sampon, desi la mine merge de minune si ma tin pe linia aceasta de cativa ani. Ca sa nu dai banii in van poti gasi pe cineva care foloseste acest sampon si sa imprumuti cam cat crezi ca folosesti pentru o spalare sau doua ca sa il incerci, ori incepi cu samponul cu minerale pentru uz frecvent care este in jur de 30-35 lei (in comparatie cu tratamentele este ieftin, tratamentele - pentru par rezistent, pentru matreata, pentru par gras etc - sunt ceva mai scumpe, intre 40-55 ron).
Reteta mea: dupa samponul cu minerale folosesc un sampon-tratament din cele de care ti-am scris mai sus doar pentru a le schimba
Aplicare: doar aplicarea samponului, in doua randuri/spalare, prima data pentru a lua primul strat de sebum iar a doua oara pentru a spala bine parul. Nu este nevoie sa aplici foarte mult, prima data este normal sa nu faca spuma.
Uscarea parului: de cele mai multe ori fara feon, fara substante aditionale, gen fixativ, spuma, balsam, par, ceara, masca etc.
Rezultatul: descurcare usoara, fara prea multe fire de par rupte (este normal sa se mai rupa cateva fire, dar nu vei mai ramane cu un pumn de par in mana/perie la fiecare periat), par lucios sanatos + beneficiile fiecarui tratament.
Sfat aditional: incearca sa iti inveti parul sa il speli maxim de 2 ori/saptamana.
Astept raspuns sa-mi spui daca merge in cazul in care incerci acest sampon (doar samponul fara alte substante aditionale).
Succes

| rocket1204 a răspuns:

Buna Cristina! Am parul lung, cred ca mai lung decat al tau deoarece ajunge la nivelul feselor. Am parul blond nevopsit, un blond almond. Nu mi s-a intamplat sa fie gras chiar si dupa spalare, insa avea firul subtire si fragil. Se rupea repede, dar imi si cadea mult par. Am inceput un tratament de la Gerocossen spray Capilar+ Lotiune - tratament impotriva caderii parului. Dupa o luna de folosire am vazut ca nu imi mai cadea atat de mult parul si firele noi scescute nu mai sunt la fel de fragile. Pe langa acest tratament pe care il aplici direct pe scalp, iti recomand neaparat sa iei de la Alevia niste pastile pentru fortificarea parului (aceste suplimente alimentare iti imbunatateste si aspectul pielii, unghiilor, nu numai parului). Pe langa acestea am incercat ceva naturist dupa spalare. Am luat otet de mere, umpleam chiuveta jumatatate apa, jumatate otet si dupa ce-mi spalam parul si terminam dusul stateam cu capul in acea baie cu otet. Am stat nu doar cu parul, dar si cu scalpul sa ajunga si la pielea capului. Mi-a prins foarte bine. Poti pune un scaun la baie in fata chiuvetei sa stai vreo 10 minute asa. Otetul cred ca te va ajuta si la ingrasare si ii da stralucire. De asemenea iti recomand sa iti lasi parul sa se usuce singur, natural fara uscatorul de par. Stiu ca timpul nu ne permite mereu, sezonul rece se aporpie si nu mai se poate, dar cand ai ocazia incearca. Eu toata vara am lasat parul sa se usuce natural. Trei luni am renuntat la uscatorul de par si am vazut acum in septembrie cum parul nu se mai rupe atat de usor. Nici nu puneam bine peria pe par si parca deja se rupea. Dupa cele 3 luni nu mai este aceeasi situatie. Incearca sa-l tunzi la varfuri maxim vreo palma inainte de a incepe tratamentele. Ce am mai auzit, dar nu am incercat sunt mastile naturiste cu ou, unele fructe facute pasta si uleiuri de la plafar. Eu la vara le voi incerca si pe acestea. Iti doresc multa sanatate!