| ioana375 a întrebat:

As vrea sa ma epilez acasa inghinal folosind ceara. De unde o pot cumpara cum trebuie sa cer si la ce pret o gasesc? Ce as putea folosi dupa pentru a nu termina aparitia iritatiei?

Răspuns Câştigător
| Furnicutza a răspuns:

Sincer nu ti-as recomanda sa faci asta.Este o zona foarte sensibila.Si daca nu ti-ai mai facut epilare inghinala te va durea foarte tare.In orice caz, daca insisti sa o faci uite niste sfaturi de la mine:
-ceara se aplica in directia cresterii firului si se trage in directia opusa.Nu trage in sus.
-pune pe portiuni mici ceara
-degreseaza-te inainte
-intinde bine pielea cand tragi
-exista solutie speciala pentru indepartarea cerei, insa uleiul)obisnuit, de gatit) ii tine bine locul
Bafta.

3 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
O sa te doara foarte tare mai ales daca ai mult par.Iti recomand prima oara sa iei parul cu big-ul iar apoi cu ceara deoarece reduci din durere si se indeparteaza mai usor.
Poti cere ceara pentru zona intima sau iti cumperi crema depilatoare. o aplici astepti 5-6 minute apoi te razi acolo cu bigul dand cu apa calduta din cand in cand.
Succes!

| mixxjim a răspuns:

E mult mai simplu si mai nedureros sa te epilezi cu crema. gasesti si in supermarketuri si in hipermarketuri la raioanele de cosmetice si crema, si ceara. ceara exista si pentru "epilare la rece" si e pe niste fasii de hartie care se freaca putin sa se incalzeasca ceara si se aplica in zona pe care vrem sa o epilam. epilarea cu ceara-ceara, mai ales in zona respectiva, doare infiorator, e o zona foarte sensibila si delicata si trebuie sa ai ceva experienta sa o poti face singura, atfel risti sa iei si piele, sa te oparesti, sa-ti dea sangele - ingrozitor!
dupa epilare te dai cu putin spirt si niste pudra de talc. preturile difera in functie de firma si de cantitate.

| RomulusMilea a răspuns:

Cred că va durea foarte, foarte tare. Ai mai făcut aşa ceva? Zona inghinală este foarte fină şi sensibilă, rişti să ai mari probleme, serios! Pudra mentolată ajută la calmarea iritaţiei, dar mai bine întreabă pe cineva care a mai făcut aşa ceva.