Întrebare recomandată | Monica_Popa_1994 a întrebat:

Am nevoie de câteva metode de a scăpa de coşuri rapid! Nu cu loțiuni sau chestii de genul... Pur şi simplu ceva ce pot face acasă. happy
Mulțumesc!

29 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spalat cu apa calda si sapun de 2-3 ori pe zi, folosind numai prosoape curate si sub nici o forma, nu trebuie sa-ti atingi fata cu mainile murdare.
Asta este regula de aur, pentru o buna intretinere a unei fete curate, fara puncte negre si cosuri.
Dar ca sa scapi de ele, odata ce-s aparute, trebuie sa te speli bine cu apa calda si sapun, apoi sa te stergi sau sa-ti usuci fata, dupa care, sa aplici cu un betisor cu vata (cele pentru urechi sunt f bune), un pic de ulei de arbore de ceai "tea tree oil" pe cosurile respective. In cateva zile, vor trece si vor dispare.

| Monica_Popa_1994 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult! Am feeling-ul că va funcționa. Încercarea moarte nu are. Numai bine! ^^

| dianabaumli a răspuns:

Eu am incercat cateva dintre aceste metode simple cele vechi nu cele costisitoare.:)

http://trenda.ro/frumusete/tratament-acnee/

| jon987654321 a răspuns:

Mergi la dermatolog, cosurile nu iti dispar peste noapte

| Monica_Popa_1994 explică (pentru jon987654321):

NU vreau peste noapte. Vreau într-un timp destul de scurt, gen o lună.

| jon987654321 a răspuns (pentru Monica_Popa_1994):

Eu iti recomand daca ai un ten gras gel de curatare de la avene reduce sebumul si crema hidratanta tot de la avene pentru ca gelul usuca tenul si asa nu mai apar cosuri, sunt putin scumpe dar merita.

| Monica_Popa_1994 explică (pentru jon987654321):

Mulțumesc! O să mă interesez. happy

| mihaelaanamaria22 a răspuns (pentru Monica_Popa_1994):

Buna,iti poti masa tenul cu bicarbonat(umezesti fata si aplici bicarbonatul, il lasi timp de 2 min dupa care clatesti) dupa care poti folosi crema de galbenele

| Softe a răspuns:

Apa calda deschide porii fetei iar daca acestia raman deschisi acolo se aduna mizerie si apar cosurile, pentru a nu mai avea cosuri incearca ca dupa fiecare spalare cu apa calda si sapun sa dai si cu putina apa rece pentru a se inchide porii si a evita strangerea bacteriilor acolo. Iti garantez ca va merge.

Răspuns utilizator avertizat
| DragonSilver a răspuns:

Poti sa te speli cu orice sapun, pe mine nu ma ajuta.
Singurul lucru este sa imi fac o prietena si sa schimbam vorbele in pat.Doar in felul acesta scapi de tot.

| qLaly a răspuns:

Crede-ma nu fa prostia asta sa te tratezi dupa urechi..Asa am facut si eu, cu miere si scortisoara, bicarbonat, ulei din arbore de ceai! NU!
Fa o simpla consultatie la dermatolog, si el iti va da in functie de tipul tau de ten si de acnee. Eu am primit skinoren si sunt multumita de el! happy Si spala-te pe fata doar cu apa calduta nu sapun! PT ca ti usuca fata

| Monica_Popa_1994 explică (pentru qLaly):

Crede-mă că am fost la dermatolog şi mi-a dat Zynerit dar să mor eu dacă funcționa. Îmi dădea impresia că merge la început, dar de fapt nu era aşa. Cunosc persoane care au acelaşi ten ca al meu şi a funcționat. Apoi mi s-a mai recomandat şi ca un fel de loțiune la farmacie, dar nici măcar impresia că merge nu mi-a dat.
Ideea nu e că au greşit ei, tenul meu este oarecum mai rar şi foarte rezistent şi nu fac alergii la nimic, gen cum fac unele persoane de la cosmetice, creme, etc. Deci soluția e să le usuc şi să scap de ele. Şi e foarte ok pentru mine faza cu săpunul, într-adevăr mi se usucă acneea cât de cât, iar în rest tenul meu e ok, nu se decojeşte sau chestii de genul. laughing
Oricum mulțumesc pentru sfat... Înțeleg că ai vrut să ajuți ca să nu înrăutățesc situația. Numai bine! ^^

| qLaly a răspuns (pentru Monica_Popa_1994):

Incercarea moartea nu are? Iti inrautatesti acneea..De aceea tot incercand tot felul de prostii, unele sunt deja nefolositoare.
Incearca la alt dermato.

| Monica_Popa_1994 explică (pentru qLaly):

Lasă că nu se înrăutățeşte.winking

| qLaly a răspuns (pentru Monica_Popa_1994):

Sper. mult succes

| Marian0072 a răspuns:

Agocalmin cu miere si zeama de lamie e 100% succes

| Monica_Popa_1994 explică (pentru Marian0072):

Mulțumesc! Sper să ai dreptate. O să încerc.

| Fulga_Miru_1987 a răspuns:

Prietena mea se spala pe fata cu sapun Dove, foarte bun...

| renatamartie a răspuns:

Trebuie sa ie un ou nefert si amestecal.da pe frunte cu ou si asteapta 30 minute.

| Aurica_Ulmanu_1971 a răspuns:

Bicarbnt cu apa tamonezi pe cos.

| Monica_Popa_1994 explică (pentru Aurica_Ulmanu_1971):

Mulțumesc mult! O să încerc şi asta.

| Arian1234 a răspuns:

Bunicul meu îmi tot spune ca daca mănânc o cantitate mica in fiecare zi de drojdie o sa-mi dispară coşurile de pe frunte.Nu cred asa ceva dar mai sti?