| Raffaellaqp a întrebat:

Am si eu o problema. legata de parul meu. este electrizat, bufant nu stiu exact cum sa spun. Cand il pieptan sta drept si cum imi place mie. dupa cateva minute se electrizeaza. Am incercat sa ma spal pe cap cu mai putin sampon, am incercat diferite sampoane. parul este umpic mai lung de umeri. Daca stiti ceva care mar putea ajuta ( in afara de placa de par ca am inteles ca nu e prea buna pt par ) va rog sa imi spuneti. Orce raspuns sau sfat este bine venit. Va multumesc :*

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clateste-l cu apa+o lingurita de miere.

| Sofia0308 a răspuns:

Evita sa te speli cu apa foarte calda, deoarece iti lasa parul uscat si fara stralucire, in plus iti poate afecta si pielea capului. Clateste-te cu apa potrivita, apoi pe lungimea firelor de par aplica un jet sau doua de apa rece, deoarece va scadea riscul de electrizare si va da un aspect neted parului.

Este indicat sa lasi parul sa se usuce natural si sa-l tamponezi usor cu prosopul. Uscatorul de par il face sa se electrizeze si mai rau, dar daca nu poti renunta la el, alege o temperatura cat mai mica. Sau foloseste un model nou care degaja ioni negativi, special conceput pentru a preveni parul electrizat.

Desi incerci sa te piepteni si sa dai o forma placuta parului tau, acesta arata si mai dezordonat. O solutie buna este sa umezesti cu apa peria sau pieptenele, apoi sa le treci usor prin par.

6. Descurca parul cu un pieptene cu dintii rari, in locul periei care favorizeaza electrizarea firelor de par. Pune cateva picaturi de ulei de lavanda sau de ulei de trandafir pe dintii lui, deoarece va calma firele rebele si le va da stralucire si vitalitate.
Scapa de parul electrizat cu ajutorul retetelor naturale
1. Masca hidratanta cu ulei de migdale

Ingrediente: doua linguri de miere, o lingura de ulei de migdale, o lingura de otet de mere.

Amesteca toate ingredientele si aplica masca obtinuta pe lungimea firelor de par. Lasa tratamentul sa actioneze in jur de o ora, apoi spala parul.

2. Tratament cu ulei de masline si cu galbenus

Ingrediente: ulei de masline (in functie de lungimea parului), un galbenus.

Amesteca galbenusul cu cantitatea de ulei de masline pe care ai ales-o si aplica pasta rezultata doar pe lungimea parului. Acest tratament va linisti firele rebele si va da stralucire naturala parului.
Daca chiar nu te ajuta, zic sa mergi la un salon, la unul bun in care sa stie sa iti repare parul electrizat si bufant sau incearca sa il faci cu placa si iti aplici spray pentru protectie tehnica (este si in catalogul Avon).