| Zara_1177 a întrebat:

As dori sa imi albesc dintii cat de natural se poate. Ce imi puteti propune?

Răspuns Câştigător
| adri16 a răspuns:

Adauga putina sare pe pasta dinti inainte de periaj. Granulele fine de sare vor indeparta si reduce petele galbene;

Un alt remediu natural il constituie frecarea dintilor cu frunze de dafin, de doua ori pe saptamana;

Bicarbonatul te ajuta nu numai la indepartarea petelor, ci si distruge bacteriile care cauzeaza placa si reduce nivelul acizilor care ataca smaltul dintilor.
Consumul de lamaie sau frecarea dintilor cu lamaie deter­mina albirea lor.
Si consumul de mere determina albirea dintilor.
sper ca ti-am fost de ajutor, fundita?

10 răspunsuri:
| Kerli a răspuns:

Prin metode naturiste? la asta te refereai? pai nu stiu daca se poate
cel mai eficient e tratamentul de inalbire, facut la dentist
in rest poti evita alimentele care ingalbenesc dintii, acestea fiind:zaharul, cafeaua, ceaiul negru, coacazele, vinul rosu, bauturile pe baza de cofeina si zahar si tigarile(nu-s alimente dar tot dauneaza)

| xJelenaTrueLove a răspuns:

Spala-i cu sare extra fina sau cu bicarbonat.La mine a functionat.

Succes!

| oannabomboana a răspuns:

O vizita la medicul stomatolog. Si mancaruri cat mai sanatoase dupa albire si sucuri naturale, fara coloranti.

| Ghost a răspuns:

Fugi in delta si cauta un castor iti va spune sa folosesti pasta de dinti Colgate daca nu ma crezi dai fuga si cautal dar vezi sa nu sufere de amnezie ca nu mai scoti nimica de la el Bafta sper ca te-am ajutat

| Vexio a răspuns:

Spalate pe dinti

| deeitza a răspuns:

Nu stiu daca vrei sa ma crezi dar incearca se te speli cu sare mare pe dinti se albesc in 3 zile pentru mine a mers

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

Pai ar suna cam aiurea, dar sa stii ca functioneaza:
Iti freci dintii cu partea alba a cojii de mandarina(am citit intr-o revista)
funda?

| Lur656i a răspuns:

Freaca-i cu sare. functioneazalaughing)

| gabi115 a răspuns:

Poti folosi bicarbonat... e mai neplacut, dar merge...

| criscalin a răspuns:

iti recomand sa te speli pe dinti cu:
-daca esti copil sa folosesti pasta special pentru acestia ''KID''
-daca esti adolescent sa folosesti ''Orbit''
-daca esti adult poti folosi orice dar sa folosesti apoi apa de gura
Spalate pe dinti dupa cele trei mese sau macar de doua ori pe zi. Recomandarea doctorului! Sau era dentist?