| saidlaura a întrebat:

as vrea sa stiu ceva parul meu este de culoarea asta http://xtensii.ro/img/p/13-56-thickbox.jpg mi-as dori sa ii dau o tenta roscata dar nu cu vopsele sau cu henna si care sa nu imi deterioreze parul ceva natural dar nu vreau sa ajunga portocaliu doar niste reflexii.

Răspuns Câştigător
| Forgivenn a răspuns:

Plante care nuanteaza parul

Iata cateva plante care au efect de colorare a fibrei capilare:

Par negru: lavanda pudra de indigo.

Par castaniu, saten inchis: ceai negru, henna, frunze de nuc, castan, urzica, salvie, feriga, rozmarin.

Par saten deschis: coaja de portocala, flori galbene de lumanarica, sofran.

Par roscat (tonurile de rosu difera, in functie de culoarea naturala): macese, coji de ceapa, ceai rosu, cuisoare, flori de Jamaica, paprika, galbenele.

Par blond: musetel, radacina de rubarba.

1 răspuns:
| Forgivenn a răspuns:

Funditza?