| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea face sa scap de matreata? Si ce as putea face ca sa nu mai am parul unsuros?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Matreata are mai multe cauze, este important sa o si previ nu doar sa o tratezi de fiecare data, ea poate sa fie cauzata de :
- o ciuperca din specia malassezia
- aer uscat / utilizarea föhn-ului
- o cantitate mare de sebum
- vopsea, produse de styling, sampon uscat, sampoane mult prea dure sau care contin multi iritanti ce produc uscarea scalpului si de aici se ajunge la descumarea lui/cojite, tratamente cu ingrediente iritante ( alcool-ul denaturat e destul de prezent in tratamentele pentru scalp si duce la uscarea acestuia )
- spalarea rara in cazul scalpului gras
- apa fierbinte
- stres si oboseala
- frecarea scalpului cu unghiile sau cu prosopul, spalarea parului insistand cu unghiile ( parul se spala cu miscari usoare de masaj folosind buricele degetelor )

Este posibil ca dupa ce scapi de matreata sa nu mai ai asa mari probleme cu parul gras, mie imi tine parul curat 4 zile samponul head and shoulders classic clean 2 in 1. ( inainte trebuia sa-l spal zilnic. )

Multe persoane au scapat de matreata folosind masti cu ulei de cocos, dar daca e vorba de o ciuperca este nevoie de produse cu ngrediente active care sa te ajute
Mie mi-a placut Nizoral ( ingredient activ Ketaconazole ) si Selsun Blue 1% pentru par normal ( ingredientul activ este selenium sulfide, exista si varianta Selsun cu 2, 5% ingredient activ )

Mai sunt si sampoanele din supermarket care contin zinc pyrithione ( Head&Shoulders, Syoss anti-grease etc ), dar mie nu mi se par eficiente pentru combaterea matretii. In unele cazuri matreata dispare daca se foloseste un sampon mai emolient.

5 răspunsuri:
| JulietteJokes a răspuns:

Otet de mere pentru matreata. Pur si simplu după samponare (sampon antimatreata) te clatesti cu otet si apoi iar cu apa, dar sa dai cu sampon de doua ori. La prima spălare pui ceva mai mult sampon iar după pui mai putin. Otetul după samponare. Iar pentru parul unsuros te duci la farmacie si cumperi un sampon special care este bun si pentru matreata de asemenea.

| DS_Sedat_1993 a răspuns:

Ă...să te speli?

| Ralukafay a răspuns (pentru DS_Sedat_1993):

Ma spal de doua ori pe saptamana.Nu asa se scapa de matreata, sa te speli e obligatoriu, tine de igiena ta, dar eu am nevoie de un remediu/tratament pentru a scapa de matreata.Pricepi?