| NaomiCristina97 a întrebat:

Buna! Ce pot face sa nu îmi mai cada parul? Doresc sfaturi/sugestii etc. Multumesc

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Cum zice și dullcat, e normal sa cada 50-100 de fire zilnic,dar daca situația e mai agravantă, poți încerca șampoanele dermatologice de la Vichy, cel puțin la mine a promis că vindeca mătreața, deci poate te ajuta și pe tine sa nu îți mai casa parul, acesta este produsul.
https://www.emag.ro/......DV1WGMBBM/

Sper sa te ajute!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Caderea parului are mai multe cauze, mergi la un medic sa te consulte, ia legatura cu medicul de familie sa iti dea trimitere sa te consulte la tiroidă sunt in principal din vina sistemului imunitar si mostenirii genetice

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu poti face nimic.Este normal sa ne cada zilnic intre 50 si 100 de fire deoarece asa se regenereaza podoaba capilara.Insa poti cauta solutii sa iti cada mai putin.Eu ti le recomand pe cele facute acasa, din plante etc.: masti cu henna si ulei de masline, oua/apa de la orez, ceaiuri de musetel, lavanda, galbenele si asa mai departe.

| Xox0 a răspuns:

Pe langa stres si alimentatie, nu il agresa: sa te coafezi, sa il vopsesti, sa iti faci bucle si mai ales nu il tine in coada. Stilatul poate duce la caderea parului.

| SuperCoolDude a răspuns:

Tunde-l

| NaomiCristina97 explică:

Vreun șampon bun anti-cadere a parului știți? P.S: sa nu fie scump?

| dullcat a răspuns (pentru NaomiCristina97):

Orice e ieftin nu are cum sa fie bun.Eu iti recomand sa arunci o privire la sampoanele solide din dm (Alverde) sau Sabio (de la plafare sau Kaufland).

| AnnaEM a răspuns:

Căderea parului poate avea mai multe cauze.
Poți să începi simplu de la observarea stilului de viata pe care il ai: cum dormi, ce mănânci, câtă mișcare faci zilnic. Apoi, ar trebui sa îți verifici atitudinea pe care o ai în fata vieții pentru ca aceasta îți poate crea un stres în plus care contribuie la degradarea suplimentara a sistemului tău nervos, iar asta duce inevitabil printre altele și la căderea parului.
Ai grija sa incluzi în alimentația ta toate categoriile de nutrienți glucide, lipide, carbohidrați, fibre, proteine, enzime, vitamine din fructe și legume, oleaginoase, nuci. Ai grijă sa dormi sufiecient și sa îți respecți orele de somn. Ai grija de oamenii din jurul tău și învață să îți dezvolți empatia și inteligența emoțională: asta te va face un om mai puternic și mai echilibrat. Mult succes!

| NaomiCristina97 explică (pentru AnnaEM):

Mersi pentru răspuns happy