| alexandra08052000 a întrebat:

Buna fetelor. Am o întrebare pentru voi referitoare la epilatul in zona inghinală. Pana acum am folosit doar lama de ras (eșec total deoarece de fiecare data, a doua zi, eram iritată toată), însă ma gândeam sa trec la ceara tradiționala. Puteți sa-mi oferiți câteva informații? E necesar sa-mi cumpăr si acel încălzitor sau pot folosi un ibric spre exemplu la aragaz?

Răspuns Apreciat de Editori
| CRISTINAMIA a răspuns:

Eu personal îți recomand să mergi la salon. Acum câțiva ani am investit și eu într-un aparat de încălzit ceara și l-am folosit doar o singură dată. E mai simplu când se ocupă cineva care știe, pentru că ceara trebuie așezată în sensul creșterii firului de păr, iar smulsă în sens invers. E destul de dureros și greu să te faci singură. Dacă știi că ești pudică, prima dată poți să fac parțial, apoi când prinzi tupeu total.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lama de ras nu irita daca o folosesti in sensul de crestere al firelor de par.
Faptul ca tu te-ai iritat totdeauna, este pentru ca te-ai ras in raspar, adica in sensul invers de crestere al parului si asa esti iritata.

| alexandra08052000 explică (pentru Violleta2022):

Posibil, dar mai bine sa schimb modalitatea de epilare. Sa fim seriosi...cand te faci cu lama de ras, parul iti creste a doua zi imediat...pe cand cu ceara, dureaza ceva timp

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexandra08052000):

Corect! Lama taie firul de par de la suprafata pielii, pe cand epilatul cu ceara smulge firul de par din radacina.
Dar eu ti-am explicat de ce te iriti cu lama, fiindca dai in raspar, si cum ai putea sa nu te mai iriti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți și pe aragaz dar e f greu. Mai bine îți cumperi acel aparat. E mai usor mai rapid.