| anonim_4396 a întrebat:

Sâmbăta am cumpărat un nuanțator Loncolor Trendy roșcat, eu fiind blondă a ieșit foarte bine.Astăzi m-am spălat pentru prima data după ce l-am folosit și tot astăzi mi-am cumpărat alt nuanțator negru.Aș vrea să scap de roșcat pentru a vedea cum imi sta cu brunet.Este vreo cale prin care pot scăpa mai repede de culoare? Sau pot aplica brunetul direct pe roșcat? Ce parere aveti?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gasesti pe net un review la nuantatorul negru, tipa l-a aplicat peste un roscat mai deschis (poti sa citesti si comentariile ) : http://bydee-make-up.blogspot.ro/......rs-n1.html

Ea a stat 30 de minute, daca stai mai mult o sa iti iasa mai inchisa culoarea. Eu stau cam 45-50 de minute cu nuantatorul. Ca sa-ti iasa mai repede roscatul din par iti poti face masti cu uleiuri si sa stai cat mai multe ore cu ele in par, dupa sa-ti samponezi parul si sa astepti 10 minute cu spuma in cap, sa-l clatesti si sa-l speli normal. E foarte posibil sa nu iti iasa un brunet pur din cauza nuantei pe care o ai deja, acum depinde si cat de roscata esti. Eu cand mi-am facut parul roz cu nuantatorul lor si dupa o saptamana am aplicat o vopsea de la L'oreal (saten inchis ) reflexele roz au iesit la suprafata si au influentat mult culoarea. Ai putea totusi sa ai rabdare sa se duca de la sine din intensitatea nuantei si sa te mai bucuri de ea. ^^

PS: sampoanele pentru matreata scot mult mai repede nuantatorul din par, de exemplu selsun blue sau head&shoulders

1 răspuns:
| Meow230 a răspuns:

Pentru a scapa de nuantator, incalzeste o jumatate de cana de ulei de masline la cuptorul cu microunde pentru 15 secunde, astfel incat sa il poti inca tine pe piele fara sa te arda. Aplica-l la radacinile firului de par, apoi pe toata suprafata acestuia. Acopera capul cu o punga de plastic si stai sub o sursa de caldura medie pentru maxim 20 minute. Samponeaza din abundenta apoi.

Dupa ce clatesti, amesteca zeama de la o lamaie cu o cana de apa. Acidul citric va indeparta orice urma de culoare artificiala. Ramai cu acest amestec pe cap pentru 10 minute, dupa care clateste din nou. Clateste definitiv cu apa rece, samponand si finalizand procedeul cu un strop de apa calda...
Sau poti incerca sa dai direct cu negru, dar nu stiu daca o sa se prinda uniform. Acumdepinde si de structura parului.

| F12345 a răspuns (pentru Meow230):

Asta am citit si eu pe google insa nu bine sa tinem pe par lamaie fiindca citricul afecteaza parul

| Meow230 a răspuns (pentru F12345):

Da,dar nu mai mult decat decolorantul.