| iMicutssa a întrebat:

Bună Tpu...am 14 ani și am o mare problema cu parul. E foarte deteriorat. Mai ales tocit la vârfuri. Am fost sa ma tund acum 2 luni și doamna care m-a tuns mi-a spus ca el creste sănătos de la rădăcină. Mi-a tuns pana unde nu mi erau tocite vârfurile și după am avut de indurat pentru ca îmi stătea groaznic asa scurt, cum de altfel sta mereu pentru ca am fata ovala. Acum a mai crescut dar observ ca se tocește iar la vârfuri. Am foarte mare grija de el. Nu folosesc placa, îl spăl de 2 ori pe săptămână cu un șampon de la farmacie kloraine cred, folosesc și măști atât din comerț cat și naturale, ulei de ricin. Va rog ajutați mă mereu am dorit sa fie lung și sănătos, dar niciodată nu l am avut, a trebuit sa îl tund mereu

Răspuns Câştigător
| CostinaSR a răspuns:

Eu aveam cam aceeasi problema ca si tine si de un an, chiar mai bine folosesc samponul de la Kali Vita. Este extraordinar, contine aloe vera si iti reimprospateaza parul.

Ia Omega 3 si Fier. Incerca uleiul de masline. Aplica l pe par cu jumatate de h inainte sa te speli, cu conditia ca uleiul sa fie fierbinte.

Mastile din comert nu sunt bune au tot felul de antioxidanti si prostii de genul.

Masarea scalpului iar este ceva important. Cand aplici uleiul sa nu trahi de par de sus in jos sau invers deoarece ranesti firul de par.

Odihneste te si bea multa apa pentru hidratare. Conteaza si stresul daca participa in viata ta!

2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Incercati sampoanele speciale ASPASIA si PARUSAN de la farmacii ca va repara parul pana la varfurio despicate si impiedica carerea parului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din contra, fetei ovale i se potriveste orice.

Apoi, ce masti din comert si ce masti naturale folosesti?
Cu mastile din comert nu prea sunt de acord ca au chimicale.
Astea naturale, sa nu lipseasca din ele mierea, uleiul de masline, smantana sau ceaiuri.
O alta varianta ar fi sa-ti laminezi parul o data la 2 saptamani.
^^ astea fiind pentru exterior.
Incearca sa iei vitamine daca nu mananci cum trebuie sau suficient.
Bea ceai de coada calului,de urzica,bea multa apa,ia biotina si mananca cat mai multe lactate,verdeturi,nuci,oua, carne etc. si evita chipsurile, sucurile acidulate, zaharul (in general), prajeala.

Si sa arunci uleiul ala de ricin.