| kathgilbert a întrebat:

Seara buna! De la un timp mi se incurca parul groaznic. Nu l-am vopsit, dar am si varfurile tocite si mi se ingrasa destul de repede (il spal de 3 ori pe saptamana). Nu vreau sa-l tund pentru ca de 2 ani incoace ma lupt cu el il tot scurtez ca sa nu mai fie tocit, dar mai lung de umeri nu a fost niciodata de cand eram a 7-a(sunt clasa a11-a. So, daca are cineva vreo idee, un sfat ceva, as fi recunoscatoare.

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu-l mai spăla așa de des, se spală o dată cel mult de două ori pe săptămână (și spălatul frecvent duce la îngrășare), folosești un șampon pentru păr gras/cu tendință de îngrășare, un balsam, apa de spălare să fie mai călâie, iar ultima dată dai cu apă în care ai oțet.
Pa, pa.

| EmaS a răspuns:

Dar folosesti balsam? Balsamul hraneste si hidrateaza firul de par, intareste radacina, neutralizeaza duritatea apei si usureaza descurcarea parului. Un par uscat, cu tendinta de exfoliere la varf are mare nevoie de o ingrijire aparte.

| Marii a răspuns:

Nu mai folosi balsam! balsamul ingrasa foarte tare parul, mai ales daca spui ca ai probleme cu sebumul nu-l mai folosi! ia-ti cel mai bine o masca de par, sau prepara-ti acasa masti naturale (google it). ar mai trebui sa-l tunzi un pic, si apoi incepe sa folosesti de la gerovital e o solutie pe baza de petrol, foarte buna pentru cresterea parului, si alta solutie ca un spray pentru varfuri deteriorate. si incearca sa-l speli doar de 2 ori pe saptamana ca sa eviti ingrasarea. si inca o data : NU MAI FOLOSI BALSAM!

| MihaelaDart a răspuns:

Balsamul de obicei ingrasa parul, incearca sa folosesti masti naturale, precum in compozitie sa fie ulei de masline, galbenus de ou si zeama de lamaie. E bine totusi sa iti tunzi varfurile nu in fiecare luna, desi daca il vezi extrem de tocit, despicat in mii si mii de fire, tunde din el macar 1 -2 cm.

La farmaciile Sensiblu sau cele din mall-uri ori hipermarketuri precum Carrefour, Kaufland, Real cumpara sampon tratament de la Ducray, este o sticluta mica, dar iti ajunge pentru 3-4 luni, este sampon concetrat, efectele sunt vizibile.

Uleiul de masline nu-ti va ingrasa parul, ci iti va descurca parul. Stai cca 30min - 1 ora dupa care te vei spala cu acel sampon de care ti-am mentionat mai sus.

Bafta!

| Liviu a răspuns:

Crede-ma eu aveam un par des, si nu mi se incurca delochappy
foloseam un balsam inainte de spalare cu sampon
Dadeam cu balsam, masam 2 3 minute dupa care lipezeam si dupa ma spalam normal 1 singura data pe cap.
Multe fete erau invidioase pe parul meu big grin hehe.
Oricum foloseste balsamul.
Eu cat timp am folosit balsamul nu am stiut ce e aia sa imi cada parul happy
sau sa fac matreata. si ce sa mai spun ca nici varfuri tocite nu aveam happy
Dar nu foloseam placa, nu ma vopseamwinking
P.S aveam parul mai lung de umerihappy

| kathgilbert explică:

Folosesc sampon pentru par cu tendinta de ingrasare si folosesc si balsam.
@ Legiuitoarea din cate stiam parul trebuie spalat ori decate ori e nevoie, dar desi nu prea am cum, am sa incerc sa-l spal la un interval de timp mai mare.
@ Alyceee cred ca stiu la ce tratament te referi, fiolele acelea care se aplica precum un balsam si lotiunea cu petroleum?

| Innovation a răspuns:

Cand te speli la cap foloseste balsam, acesta iti descurca parul si il face mai matasos.

| opacatoasa a răspuns:

Ai putea folosi un balsam, pe care sa-l aplici dupa samponare+clatire. Balsamul chiar ajuta la descurcarea parului, si poti cumpara unul care ajuta la regenerarea firului de par. Pentru varfuri tocile si par gras poti folosi o masca pe care sa o prepari acasa din ulei de masline/ulei de ricin + zeama de lamaie, pe care sa o aplici pe par o data pe saptamana si sa o lasi ~2 ore. Gasesti cu un search pe google masti pentru par (regenerare, crestere mai rapida etc.). pace!

| tinaHd a răspuns:

Kumpara spray de la avon e foarte bun sau balsam bun, nu foarte ieftin ca nu e bun:**:*

| didik15 a răspuns:

Foloseste balsam. spala-te odata la 2-3 zile.Daca ai obisnuinta sa iti bagi foarte des mana prin par renunta la aceasta obisnuinta pentru ca este unul din factorii ce ingrasa parul. Dupa ce te machiezi spala-te pe maine inainte de ati aranja parul pentru ca machiazul ajuns pe maina sa nu ajunga pe par (alt factor de ingrasare). Schimba-ti samponul cu unul pentru par gras.Cel mai indicat este sa iti cumperi sampon de la farmacii sau plafare.Pt varfuri tocite intreba la farmacii de vitamine pentru par o sa vzi ca o sa aiba efect te pup si bafta

| giulia890 a răspuns:

Doame mare-i gradina ta! Cine v-a-nvatat pe voi sa va spalati pe cap o dtaa la saptamana sau de doua trei ori? apoi intre picioare la cate zile va spalati? straight face igiena parului e la fel de importanta ca fata...sau ca oricare parte a corpului. Spala-te zi de zi pe cap,atunci cand faci dus.Da-te cu un balsam si da cu peria inainte sa te clatesti,si-ai sa vezi ca n-o sa fie nici gras, nici incalcit! P.s. foloseste un balsam pentru par gras, ca sa nu risti sa ti se ingrase si mai tare.Bafta

| kathgilbert explică (pentru giulia890):

O mica observatie. Parul capului trebuie spalat ori decate ori simtim nevoia.
Ca dus facem toti zilnic, dar nu ne spalam si parul capului.
Folosesc balsam potrivit tipului meu de par, dar nu are cine stie ce efect.
Mersi de sugestie, am sa incerc sa-l pieptan inainte de clatire.

| giulia890 a răspuns (pentru kathgilbert):

Eu asa fac si merge...in legatura cu spalatul pe cap, ma refeream la toapa aia de ''Legiuitoare'' care da sfaturi fetelor sa se spele o data sau de 2 ori pe saptamana straight face incearca sa schimbi balsamul

| Legiuitoarea a răspuns (pentru giulia890):

Bună.
Vezi cum vorbești, țoapă este cine nu te-a educat!
Spălatul frecvent duce la îngrășare și distruge și rezistența firului de păr. Mai documentează-te și tu, citește și apoi să jignești.
Absolut nimeni nu recomandă spălarea capilară zilnică. Iarna ce face? A răcit la cap, în 48 de ore poate muri.
Chiar că este mare grădina Domnului...
Pa, pa.

| giulia890 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Tu trebuie sa mergi sa vb cu un medic.nu sa te iei dupa toate tampaniile scrise pe net.si nu te lua de neamuri jegoaso!

| NesquikDuoSpecial a răspuns (pentru giulia890):

De fapt, sa știi, mai de mult am încercat si eu metoda cu salariul zilnic. Am fost o idioata! Am consultat 7 dermatologi profesioniști (DA, 7!) si toți m-au certat si mi-au explicat ca obiceiul asta dăunează EXTREM DE GRAV parului! Deși pare ca igiena lui e la fel ce importantă, legiuitoarea Are EXTREM DE MARE DREPTATE! Distruge parul! Asta am observat si eu, după ani buni de distrugere a parului, când am observat ca se rareste extrem de tare, se ingrasa si devine fin m-am dus la mai mulți medici specialiști si acum, la 5 ani după asta, am cel mai des, sănătos si neincalcit par din lume.
Chiar ca e mare grădina Lui Dumnezeu, imensa de fapt... Tu măcar ai consultat vreun medic specialist? Sau doar unul din aia care si-a printat diploma de pe net?
Oameni prosti.

| Alyceee a răspuns:

Eu am avut un tratament de la gervital plant. E foarte bun, ti-l recomand. Du-te la farmacie sau la un magazin de cosmetice si cere de la Gervital plant un tratament, spunandu-i ce probleme ai cu parul happy.

| UzzY475 a răspuns:

Pai sa te pieptani si macar sa ii tai varfurile. Sfatul meu

| MisterSprinkle a răspuns:

Nu stiu sincer! ia-ti un sampon pentru par gras adica un sampon de degresare si incurcat poate sa fie ca vrea sa se increteasca!

| Ralukutza13 a răspuns:

Pai eu dupa ce mi-l spal il descalcesc 100% si mi-l impletesc in codite.Asa nu se mai incalceste prea tare. Si mi-a si crescut mult de cand il tin impletit in coada...

| arad20 a răspuns:

Spray pentru varfuri de la avon la mine functioneaza impreuna cu sampon si balsam de la lifecare.