| Mihaella49822 a întrebat:

Am parul brunet de foarte mult timp,dar m-am plictisit de aceasta culoare si cred ca mi-ar sta mai bine cu un blond, as vrea sa-l decolorez, dar este foarte costisitor si arde parul foarte rau, vreau sa folosesc decolorantul syoss care este in jur de 15sau 19 lei, ce parere aveti? L-ati incercat?

Răspuns Câştigător
| claudiad a răspuns:

Il vei distruge complet si nu merita. Eu personal am inceput sa-mi vopsesc parul blond la 18 ani (natural este un saten mediu). Am inceput cu blond fara amoniac, am ajuns si la amoniac si in final anul trecut am bagat un decolorant ieftin in el. Nu stiu exact daca de la Syoss dar foarte posibil, stiu ca scria pe el ca decoloreaza pana la 9 nivele. Primii cativa ani de cand am inceput sa-l vopsesc, a fost foarte putin deschis fata de culoarea naturala, nu ajunsese blond. Apoi cand am bagat vopsea cu amoniac am inceput sa iau numai nr 11 sau cea mai deschisa posibil si atunci a inceput sa se deschida, insa tot nu era culoarea mea ideala pe care o doream la vremea aia. Dupa ce l-am decolorat a aratat cel mai oribil, la radacina se vedea extrem de urat cand crestea, aveam deja 3-4 culori in cap, era un galben pui, trebuia mereu sa folosesc sampoane mov care sa-i pastreze o culoare mai cenusie dar niciodata nu era culoarea uniforma, cateodata aveam pete mov in cap. Cand il vopseam un blond cenusiu, ma tinea maxim 2 spalari si ajungea iar la galben pui. Foarte multa bataie de cap cu el, niciodata nu arata bine, si cel mai frustrant lucru, mi s-a rupt extrem de mult par. Am jumatate din parul ce l-am avut (si ca lungime si ca desime). Fara sa-l tund, ajunsesem de la un par extrem de des ce imi ajungea pana la fund, la un par ce arata extrem de nesanatos, mult mai scurt si cu multe parti neuniforme si scurte(spre exemplu stratul de par de deasupra si cel de jos de la ceafa sunt extrem de scurte pentru ca s-au rupt). Si personal consider ca a fost cea mai mare greseala faptul ca l-am vopsit blond. Acum am revenit la culoarea mea si incerc sa-l las sa creasca si ma tot intreb cum naiba de mi-a placut vreodata blondul ala, pentru ca uitandu-ma la poze, nici macar nu mi se pare ca imi statea bine si ma simt mult mai bine in pielea mea acum, satena, decat m-am simtit vreodata blonda. Sa nu mai spun de faptul ca oamenii ma considerau automat proasta, doar pentru ca eram blonda. Ajunsese o frustrare ce nu credeam ca o voi avea vreodata, pentru ca in general nu imi pasa de ce spun sau cred oamenii despre mine, insa era frustrant sa nu am nici macar sansa sa spun ceva sau sa dovedesc ca am ceva in cap, oamenii automat credeau ca sunt proasta si isi dadeau ochii peste cap sau radeau pe sub mustata cand spuneam lucruri perfect normale. Acum de cand sunt satena din nou, am observat ca nu mai exista problema asta, deci exista si o discriminare de genul asta, trist intr-adevar dar asta e societatea proasta in care traim. Ideea e: gusturile se schimba cu anii si chiar nu merita sa iti strici parul. Daca acum e vopsit negru si il doresti putin mai deschis, incearca sa folosesti solutii naturale (precum mierea sau alte retete) ca sa ii deschizi reflexiile, daca e posibil. Sau (n-as recomanda) ai putea sa il deschizi doar putin, cateva suvite (un balayage subtil) care sa faca diferenta.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In niciun caz, nu are niciun efect.
Ai nevoie mai intai de decapare ca sa scoata vopseaua neagra din par (gasesti pe net astfel de produse, color off parca se numea unul), apoi daca va mai fi nevoie te decolorezi cu pudra.
Vezi ca tratamentele astea sunt foarte daunatoare, deci o perioada dupa asta sa iti faci masti cu uleiuri la fiecare spalare si sa stai cu ele minim 4-5 ore.

| pinkyypromise a răspuns:

Daca vrei sa ajungi de la brunet la blond, nu se poate fara sa iti distrugi parul cu decolorant. Se va rupe foarte repede, si varfurile vor fi arse.

Iti recomand macar sa il deschizi cu 3 nuante printr-un tratament naturist. Se amesteca ceai concentrat de musetel cu zeama de lamaie. Ti amestecul pe par o ora, doua, cat poti, dupa te speli. Repeti procedeul de 2-3 ori pe saptamana si rezultatul final va aparea dupa 2 luni.

| Korma_Cristina_1984 a răspuns:

Nu iti recomand sa iti decolorezi parul. Eu il am blond si as vrea din tot sufletul sa il am brunet. O sa iti distrugi parul, nu se stie cum o sa iti stea cu acesta culoare. Mai bine ramai cu el asa, dupa o sa fie foarte ars si o sa fie foarte rar. Daca chiar vrei o schimbare, incearca cu henna, nu stiu sigur ce culoare poti sa te faci avand parul brunet, insa poti cauta pe google. Henna este naturala si nu distruge parul. Bafta!