| Hugulets a întrebat:

TPU./ promit fundulutSa.am parul pe umeri (fara breton). ca sa arate bine mereu mi'l indrept cu indreptatorul. dar se arde. imi dati si mie niste videouri cu diferite coafuri. simple. ca sa nu mi'l mai indrept. Vreau sa mi'l cresc mare. si poate ceva sfaturi. sau mai stiu eu...

9 răspunsuri:
| dutzy_2100 a răspuns:

Ncearca sa nu-l mai intinzi asa des ca sa aiba timp sa se regenereze cat de cat... Eventual, incearca sa iti usuci parul cu peria si uscatorul. Nu va fi la fel de drept ca si cum l'ai fi facut cu placa dar va fi cat de cat happy macar nu ataca chair asa tare parul ( si uscatorul de par trebuie tinut la o distanta asa incat sa nu'ti arda si el parul! ca sa vezi cat de departe/aproape ar trebui sa'l tii, puneti mana pe par in timp cel usuci. daca te arde mana inseamna ca arde si parul) In plus iti recomand sa folosesti spray/ser care protejeaza perul impotriva caldurii. Eu am de la Syoss si e destul de bun, plus ca are efect de indreptare. happy

Eu vara mi'l intindeam cam o data la 2-3 zile si prin toamna mi-a parut rau, sa ros destul de tare si s-a oprit din crestere. Asa ca de vreo 2 luni nu mi le'am mai intins. Mi l'am pus pe bigudiuri, mi l'am prins in diferite moduri etc. ( gasesti multe filmulete pe youtube). Si acum e din nou sanatos, matasos si sunt hotarata sa nu mai folosesc placa asa des pentru ca face rau parului.Incearca si tu sa gasesti solutii ca si mine. Prindel in diferite moduri, dau pune'l pe bigudiuri. Te speli frumos seara pe cap, il lasi cam o jumatate de ora sau mai mult sa se usuce asa pe jumatate,( pui spuma daca vrei, dar nu multa) il pui pe bigudiuri si dormi asa cu ele. Cand te trezesti vei avea niste bucle superbe, iar daca sunt prea stranse si nu iti plac forma lor, iei placa si le '' intinzi '' putin numai atat cat sa se mai lase. ( in carul in care folosesti bigudiuri cu diametrul mic!)Sau! Cu bigudiuri mari, daca piepteni frumos fiecare suvita inainte sa le pui si le pui cu foarte mare grija ( cum nu ai parul lung) vrei alea niste onduleuri nu foarte evidente si va parea aproape drept... Gaseste solutii si lasa'ti parul sa mai respire si el un pic!

happy bafta

| JHFAK a răspuns:

In primul rand, se numeste placa. In al doilea rand, o informatie utila ar fi cum arata parul tau natural. Dar iti las niste variante :
Pt. par ondulat : http://www.youtube.com/watch?v=grjo6H7kjmo
Pt.par drept : http://www.youtube.com/watch?v=bqzic1rf7nM
Pt.par ``dezordonat``: http://www.youtube.com/watch?v=3UdJUpz3OdA

| sunset a răspuns:

N-am inteles mai nimic din ce ai spus, asa ca in primul rand invata sa scrii cat de cat corect.
In al doilea rand, nu stiu ce este acela,, indreptator'', n-am auzit de asa ceva...probabil te referi la o placa de intins parul.
In al treilea rand este normal sa ti se arda parul, daca folosaesti placa pur si simplu. Pentru o coafura optima se foloseste un spray special, antitermic, pe care trebuie sa il pulverizezi pe lungimea parului, nu si la radacina, inainte sa folosesti placa. Pentru a nu ti se degrada parul, trebuie de asemenea sa folosesti o data la 1-2 saptamani, o masca pentru par, hranitoare. O poti prepara si singura, acasa.( De exemplu:2 linguri de miere+ 4-6 linguri de ulei de masline; sau din galbenusuri de ou, aplicate de asemenea pe lungimea firului de par si nu pe radacina).

Nu in ultimul rand, daca urmezi aceste spaturi parul nu se va deteriora si il vei putea indrepta in continuare; dar ai grija sa nu exagerezi cu placa, Eu o folosesc, de 2 ori pe saptamana.

Sper ca ti-au fost de folos sfaturile mele, si in continuare iti las si un link cu o coafura pe care o poti incerca:

http://www.kudika.ro/......ntica.html

http://www.kudika.ro/......ecret.html

http://www.kudika.ro/......dinte.html

| lilith_3139 a răspuns:

Ahhh pai acum se poarta parul ondulat strans in coada ...etc pai cauta pe youtube si sigur gasesti asta e un exemplu chiar daca au alea parul drept incearca pe, parul tau natural neindreptat si o sa-ti iasa de 100 ori mai bine http://www.youtube.com/watch?v=3UdJUpz3OdA&feature=fvsr

| HoopaScz a răspuns:

Indreptatorul? laughing

| lalalalallll a răspuns:

Ești celebră dragă, toți cei de la T/A îți bat joc de tine http://www.TPU.ro/......ndrept-cu/

| Mindreader13 a răspuns:

Păi dă-i să mănânce ca să crească mare! și ce pana mea e fundulutSa?

| Andr33a_7806 a răspuns:

Mie imi plac mult coafurile acestei fete. Sunt simple de facut si rapide.
http://www.youtube.com/user/bubzbeauty?blend=1&ob=4#p/a/u/2/r_2E1jg06_0