| dragutza14 a întrebat:

Buna tpu.Sunt fata si ma dau in fiecare zi pe lungimea parului cu gel de par( nu pe radacina), dar de la un timp am observat ca imi cade foarte multe fire de par, matreata nu imi face. Ce sfat imi dati,ar trebui sa mai continui cu gelul de par? imi place pentru ca imi increteste parul putin, eu avand parul drept.

3 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
E normal sa iti cada aprox 120 de fire pe zi, daca pui gel de el nici un fir nu cade pentru ca il lipesti de alte fire, dar cand te speli acele fire care ar cadea pe durata unei intregi zile o sa cada in cateva minute.

| HyDroGeN999 a răspuns:

Proteine suficiente Mananca zilnic 85 - 120 de grame de proteine, care pot consta in peste, pui sau alt tip de carne, te sfatuieste un alt dermatolog din cadrul Johns Hopkins University School of Medicine, in Baltimore.

Proteinele sunt necesare fiecarei celule din organism, inclusiv parului. Fara o cantitate suficienta de proteine, celulele din organism nu functioneaza eficient si nu vor creste noi fire de par care sa le inlocuiasca pe cele cazute.

Mentine-ti nivelul optim de fier Din moment ce anemia, cand fierul este la cote mici, poate avea ca rezultat caderea parului, asigura-te ca ai o dieta echilibrata, respectiv ca mananci doua portii de alimente bogate in fier, zilnic.

N-ar trebui, prin urmare, sa lipseasca din alimentatie carnea rosie, scoicile, porumbul, fructele confiate, soia, tofu si brocoli.

Vitamina B6 In cazul majoritatii oamenilor, 100 de mg de Vitamina B6 opresc sau amelioreaza procesul caderii parului. Insa tine minte ca orice cantitate care trece peste aceasta limita poate fi toxica, mai ales pe termen lung. Incearca!

| ABogdan a răspuns:

E normal sa iti cada parul.