| DulcyDulcy127 a întrebat:

Bunaaaaa am 55 de kg și 11 ani. Vreau sa slăbesc dar nu cu medicamente. Va rog sa mă ajutați. Mersi.

7 răspunsuri:
| Idkidk a răspuns:

Salut,

Poţi slăbi aşa :

- Renunţi la dulciuri o perioadă mai lungă.
- Mănânci fructe cu multe vitamine ( mango, graphe-fruit, pomelo, portocale )
- Mănânci consistent la prânz ( şi seara s-ar putea să nu mai mănânci )
- Seara trebuie să mănânci mâncare uşoară ( salată, cartofi ( fierţi ) )
-Mănânci puţin şi des.
O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello from the other side
Nu mă pricep la slăbit şi sport, doar că m-ai amuzat cu acel salut. laughing

Ah, şi, cred că se ţine cont şi de înălţime când vrei să slăbeşti.thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca mananci fast food sau mancare intr-o cantitate mare. Primul pas e sa renunti la dulciuri si tot ce inseamna fast food. In loc de cartofi prajiti alege o salata. Fructele si legumele sa nu lipseasca din alimentatia ta zilnica. Apoi sportul. Fara el nu poti slabi corect. Asta nu tine doar de faptul ca nu arati bine dar conteaza pentru sanatate. Daca esti perseverent/a si chiar vrei sa faci asta vei reusi. Sa nu cumva sa incerci prin infometare esti la o varsta mica si ai nevoie de proteine, calciu, etc. Lactate + fructe + legume + sport = sanatate. Consulta si medicul de familie. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O dieta de detox de doar 5 zile poate fi o solutie ideala pentru a curata trupul si a scapa de 5 kilograme.

Este important sa beti multe lichide - 2-3 litri de apa/zi, cafeaua de dimineata sa fie fara zahar si nu mai mult de 2 cani/zi.

Ziua 1: Ziua legumelor:

Mancati urmatoarele legume fie in salate de cruditati, fie fierte pe abur: morcovi, sfecla rosie, conopida, fasole verde, gulii, ardei, praz, rosii. Salatele pregatiti-le cu suc de lamaie sau iaurt; legumele fierte se prepara in sita speciala, cu gauri, in baie de aburi. Se pot mananca cu iaurt si foarte verdeturi la discretie.

Ziua 2: Ziua fructelor

Mancati pe zi 1 - 1, 5 kg fructe, impartite in portii mici. Nu conteaza daca alegeti un singur soi sau varietati diferite. (Eliminati bananele sau alte fructe bogate in amidon).

Ziua 3: Ziua orezului cu legume

Mancati trei portii de orez fiert pe zi (cate150 g orez fara sare, simplu sau cu verdeturi ori legume. Intre mese, puteti manca salate de legume crude: telina, ardei, rosii etc. (preparate fara sare sau ulei, numai cu iaurt sau lamaie.)

Ziua 4: Ziua lactatelor

Beti toata ziua numai laptez, lapte acru si/sau chefir. Maximum 3 litri

Ziua 5: Ziua sucurilor naturale

Beti toata ziua numai sucuri naturale de fructe sau de legume proaspat stoarse. Cel mai bun gust il au fructele coapte: piersicile, nectarinele, caisele.
APA PLATA+SPORT
Funda!

| EneCristian a răspuns:

Nu te lua dupa NiniKitty no ofence dar esti in crestere deci mananca de 3 ori pe zi si ce vrei pana la varsta de 16 macar.Nu e varsta la care sa ti dieta daca chiar vrei sa slabesti apucate de un sport cu o prietena de a ta( inot ciclism voley handball) asa e cel mai bine.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man trebuie doar sa alergi!

| rici2003 a răspuns:

Eu zic ca nu ai de ce sa slabesti