| anonim_4396 a întrebat:

Care e cea mai sanatoasa modalitate de a inlatura punctele negre?

9 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Fa o infuzie de musetel, stai cu fata deasupra, inmoaie tenul, iar apoi aplica o masca de galbenus de ou cu miere de albine si faina de porumb, lasa 10 min sa actioneze iar apoi frectioneaza usor, dupa acest procedeu clateste cu apa calduta.

daniela
| daniela a răspuns:

Dupa ce faci o infuzie cu abur din ceai de musetel si galbenele, freaca usor fata cu putin malai inmuiat si spala-te cu apa calduta. Asta daca punctele negre nu sunt profunde va fi un succes.

auran
| auran a răspuns:

Sa mergi la un salon cosmetic, incercand acasa acest lucru, risti sa ramai cu semne

| Sara a răspuns:

batting eyelashes spala te cu faina de porumb sad

| machupicchu a răspuns:

Punctele negre trebuie sa stii nu numai sa le scoti, ci si sa le vindeci, in sensul de a inchide porii respectivi, astfel incat sa nu se mai formeze iar... Acest fapt este posibil numai cu o lupa cu dioptrie f.mare, cu ajutorul careia poti vedea cat de bine este curatat porul respectiv... Spalatul cu faina de cereale (cel mai bine se poate face cu tarata de grau.este astringenta) este indicat numai cat este necesar pentru a elimina inperfectiunile(strange porii), dar nu zilnic... Curatarea insuficienta, defectuoasa a acestor pori, genereaza adancirea acestora astfel incat nu se mai pot scoate, formandu-se chisturi inchise...

| wendy a răspuns:

Depinde cat de "grave" sunt acestea. cel mai bine este sa te interesezi de o cosmeticiana buna si un salon ok (cu produse bune si conditii de igiena bune) si sa mergi acolo. procedeul este destul de dureros si de durata, facut acasa risti sa te zgarii, sa inlaturi doar partial punctele si sa provoci ulterior cosuri si iritatii. daca nu ai incredere in cosmeticiene poti incerca variante naturiste, ca cele insirate mai jos, depinde cum preferi. oricum tratamentul la cosmeticiana nu se recomanda sa il faci mai des de odata pe luna, ba chiar odata la cateva luni, in functie de tipul de ten, deci tratamentele naturiste acasa intre sedinte sunt recomandate (dar nici acestea zilnic)

| elisa_2627 a răspuns:

Acum in perioada verii avem multe modalitati. Ti-o voi spune pe cea mai simpla si pe care o utilizeaza toti cei care o cunosc.Pe fata bine spalata te masezi cu felii de rosii bine coapte(3-4). Lasi sa se usuce si apoi te clatesti cu apa calduta.Incearca si dupa o saptamana vezi efectul.

| allexxa a răspuns:

Eu am pe nas puncte negre si frec cu tarata si da rezulate, mi-e una imi face bine si spar ca si pentru tine sa dea rezultate... pup:*:*:*

| cristinutzzaa a răspuns:

Incearca un gel de curatare de la avon... gel de curatare pentru puncte negre de la clearskin. mie una imi placewinking