| MissCupcake_7313 a întrebat:

Ce credeti despre epilatul pe maini? Este necesar? De la ce varsta?

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

@me, te corectez! Cine zice ca epilatul e de la 16 ani in sus? Vrei sa zici ca atunci cand ai 13-14 ani e mai mare dragul sa stai cu parul negru pe picioare? Eu nu prea cred.

Revenind la intrebarea ta. Daca este inestetic si te deranjeaza pe tine eu zic ca da, te poti epila.
Varsta nu conteaza! Daca iti apare parul mare si urat de la 12 ani de ce sa nu o faci atunci?
Dar incearca sa nu te epilezi cu lama pe maini, pentru ca o sa creasca mare de tot.
Daca parul de pe maini nu e chiar foarte urat si nu te deranjeaza tare, te poti face o data cu ceara si apoi cand iti va creste va fi foarte fin, subtire si mai rar.
Dar daca nu, epileaza-te in continuare cu crema, epilatorul sau ceara,

14 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

@Cookie, ti-am citit raspunsul, si sincera sa fiu am fost putin cam socata de,, glumele'' tale proaste.
,, Da, e necesar, daca vrei o padure pe maini.''
Nu stiu ce sa zic, cel putin raspunsul altor persoane a fost mai clar si nu prea a avut smiley-uri de genul,,laughing'' pe care tu le-ai folosit foarte des. Ai luat totul in gluma?

| membrugirl2010 a răspuns:

Eu am cinspe ani si ma fac de vreo 3-4 ani, prima data cu lama, dupa cu crema, si cu ceara si acum recent ca n.am avut timp cu lama...
Fundabig grin?

| Choco a răspuns:

Eu am 18 ani si anul asta am inceput sa ma epilez pe mana... eu momentan ma fac cu lama. si nu imi creste asa cum au spus altele mai negru sau mai mare sau bla bla. alea is pers care nu au inceract si numa vb`esc sa se afle in treaba oh go on... mie imi creste chiar mai rar si nu se vede negru si nu inteapa. o prietena se face cu crema depilatoare si si aia e ft buna. nu`i necesar epilatu da nah tongue mie nu mai imi placea sa am par pe maini. arata mai bine fara happy

| rebeca a răspuns:

Este necesar in cazul in care te face sa te simti mai bine cu tine.
Nu este o anumita varsta de la care sa te epilezi dar sunt tare curioasa ce varsta ai tu.
Sunt multe domnisoare de exemplu brunete, la care se observa destul de mult si nu le deranjeaza.
Culoarea mea naturala e un saten deschis si ma epilez, ma simt mai bine si atat, fara alt motiv.
Alegerea iti apartine.
Insa tine minte NU TE FACE NICIODATA CU LAMA, DAR NICIODATA.
Si sfatuiesc si restul fetelor sa renunte la asta, fac mai mult rau.

| RoxAnana a răspuns:

Nu exista o varsta pentru asa ceva...doar daca ai prea mult par inestetic atunci ar fi bine sa renunti la el ( si f important nu cu lama!) incearca cu crema sau benzi bafta:*

| ella_7332 a răspuns:

Nu mi-se pare deloc necesar. acum depinde de propria ta decizie.
daca ai foarte mult. da cred ca ar trebui dar nu neaparat, daca ai f. putin chiar nu ti-as recomanda happy

in plus am auzit ca ustura foarte tare :-ss

| diaa a răspuns:

Bună.

În niciun caz. Păi gândeşte problema aşa : Am eu nevoie să mă epilez pe suprafaţa mâinilor? Este chiar o necesitate sau doar de dragul că alte prietene sau colege au făcut asta aş face şi eu? Aşa trebuie să pui problema. Gândeşte-te că, în caz că o să faci asta, mai târziu o să fi nevoită să o faci tot mai des pentru că altfel aspectul o să fie mult mai inestetic, şi atunci va fi chiar o nevoie.Nu ştiu ce vârstă ai, dar eu zic că în jurul vârstei de 18 ani ar trebui să te epilezi pe mâini, deoarece clar nu e o zonă care să necesite aşa ceva. În cel mai rău caz, dacă întâmpini vreun fel de probleme hormonale şi chiar arată inestetic, vei putea recurge la această metodă. Pentru mai multe detalii, poţi solicita şi sfatul unei cosmeticene.

Sper că ţi-am fost de folos! happy

Pa, pa.

| anonima_6654 a răspuns:

Eu ma epilez pe mana cu ceara. Iti recomand si tie daca chiar vrei sa te epilezi o sa te doara putin la inceput dar dupa aia o sa te obisnuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu e necesar laughing...vezi sa nu faci o prostie ca pe cineva pe care'l cunosc ( unu' de la mine din cls ) care s-a tuns cu foarfeca rolling on the floor

sau... poate sa fie necesar. daca vrei o padure pe maini laughing

| Geanina a răspuns:

Daca chiar e mare si te deranjeaza du-te la un specialist. dar eu nu cred ca e nevoie oh go on

esti frumi si cu elhee hee

| yoyo_2588 a răspuns:

Eu nu cred ca e bine sa te epilezi pe mana, asa i s-a intamplat si prieteni mele si acu e dublu parul dect il avea inainte, poate doar cu ceara ca nu-ti creste asa de mult daca ai par mult incerac-o daca nu mai bine lasa asa decat sa te trezesti cu mai multwinking

| CeaoS a răspuns:

Nu este necesar deloc.

| me_2878 a răspuns:

De obicei, epilatul se incepe de la 16 ani in sus, indiferent in ce zona a corpului. Daca nu ai varsta necesara, iti va fi incomod sa tii cont de cresterea rapida a parului. O data ce te-ai epilat, parul iti va creste din ce in ce mai repede, si va fi necesara epilarea permanenta. Insa, acum depinde si de instrument. Epilarea cu ceara poate mentine pielea fina pana la 2 saptamani. Cu lama, in jur de 2 zile. Cu epilatorul, in functie de marca si valoare. Aparatele difera din punct de vedere al calitatii. Daca iti faci griji de parul de pe maini, incearca sa-l ascunzi, sau pur si simplu lasa mana libera. Acum, fiind iarna, evident ca a trecut vremea tricourilor, deci parul nu o sa fie supus asa de mult luminii solare. Eu am inceput de la varsta de 15 ani, insa cu ceara, desi este usor dureros, dar da un rezultat remarcabil. Te-am pupat. happy

| BroscutaInstelata a răspuns:

Sa nu te epilezi pe maini! Mai ales cu bigu sau lama!
Iti va creste parul ca la barbati. Eu nu aveam nici un pic de par pe maini, era f putin si blond, dar acum m-am facut si eu o data sau de 2 ori si deja e mai mult si mai negrusad. regret f mult.
Hai sa zicem ca daca esti o paroasa, daca esti f paroasa atunci da, dar nu cu bigu.Nu e necesar. Si oricum macar dupa ce intri la liceu.
Dar iti spun sa nu te epilezi, n-are rost.Cine te iubeste, te iubeste asa cum estihappy