| anonim_4396 a întrebat:

Ce este vopseaua henna? Se mai curata? Cum se foloseste?

8 răspunsuri:
| vio a răspuns:

Este vopsea de par pe baza de plante...

| Ben. a răspuns:

Henna este un pigment natural.multe popoare semite folosesc henna pentru a-si vopsi parul sau pentru a-si impodobi mainile si picioarele cu desene foarte frumoase. in iran, in trecut, femeile isi vopseau sanii si zona pubiana cu henna. nu stiu exact cum se foloseste la par dar pe piele se pune cu un cornet mititel, care lasa o dara subtirica. dupa ce se usuca si face crusta se curata fara dificultate lasand o urma brun -verzuie pe piele. uneori chiar si neagra, in functie de cantitatea de pigment.

| domidoc a răspuns:

De pe haine iese cu foarfeca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Există mai multe tipuri de henna, henna vopsea (nuanțe de blond, roșcat, șaten și negru) și henna pentru îngrijirea părului ( Henna neutră și Henna cu chinină).
Cu toate acestea, toate tipurile de henna au și un efect benefic asupra părului. Aceasta întărește firul de păr, îi dă suplețe și strălucire și este un antidot și pentru părul gras în exces. Totuși daca ai părul uscat ar fi indicat să completazi compoziția cu un balsam cu henna sau cu ulei de măsline.
Henna neutră nu colorează părul și are doar un puternic efect de regenerare. De asemenea dă volum și strălucire părului fin și tern.
Henna cu chinină este un alt tratament regenerant pentru păr, care spre deosebire de celelalte tipuri, hidratează părul uscat cu vârfurile despicate.
De regulă se aplică pe părul nevopsit pentru a prinde foarte bine, pe cel vopsit risti să nu dea culoare dorită.
Una dintre soluțiile naturale de îngrijire și colorare a părului este henna, planta care era folosită acum 5000 de ani în Egipt pentru a menține sănătatea părului și a vopsi părul grizonat.
După 2 luni te poți vopsi cu o vopsea obișnuită.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E naturala. din plante. iese greu, dar macar nu e toxica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Henna e vopsea naturala pe baza de plante
ea se afla sub forma de pulbere
se amesteca cu apa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt de parere ca nu ar trebui sa folosesti henna.
Este buna doar in sensul ca iti ajuta parul doar atat!
Henna nu vopseste, eu am aplicat henna negru si nu a prins deloc
am stat 3 ore cu ea pe par si nimic
ce sa mai zic ca m-i s-a facut si rau
curge de pe par pentru ca ea trebuie amestecata cu apa
iti ingreuneaza capul pe parcursul "vopsirii"
si intrebarea mea este urmatoarea?
daca toate celecare s-au vopsit cu henna? cum de s-au clatit numai cu apa?
pentru ca eu ca sa pot sa scot henna din par a trebuit sa dau de doua ori cu sampon, pentru ca nu se clatea, imi ramaneau bobite mici din vopsea de altfel cum se si aplica pe par, care nu am putut clati doar cu apa!
opinia mea: vopseste-te cu vopsea din orice gama dar nu henna!

| Maya111 a răspuns:

Daca vrei sa folosesti vopsea de par henna de la Sonia blonda, Nu iti recomand! nu coloreaza parul blond! il coloreaza verde! o porcarie!