| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac sa-mi creasca parul mai repede? Nu ma luati cu alimentatie sanatoasa, seminte de soia, avocado s.a.m.d. Scrieti-mi sub forma de subpuncte.

Răspuns Câştigător
| Ademira a răspuns:

Eu am incercat tot felul de chestii, unele mai idioate decat altele. In ultimele 3 saptamani parul meu a crescut 4 cm si un pic. In primul rand, eu mananc sanatos, fara prajeli, fara carne, fara delicat, fara sare. Nu pot sa garantez ca va merge si la tine chestia asta. Cine iti ofera garantii, minte, garantii nu sunt, deoarece depinde de corpul tau. Eu mi-am facut zilnic masaj pe scalp cu ulei de cocos presat la rece si amestecat cu pudra de amla. Cauta pe youtube " inversion method" ca sa iti dai seama cum stateam cand imi masam scalpul. 5 minute pe zi. Atat ma masez. In afara de asta, o data pe saptamana, dau pe razatoare un cartof, iar zeama o strecor prin tifon si mi-o pun in cap si masez. Apoi m-am uitat pe site-ul celor de la hairburst si am vazut ce ingrediente are produsul lor si le-am luat cu religiozitate pana acum. Vezi ca unele le gasesti in DM cred, cel putin biotina ar trebui sa gasesti in orice DM. Daca gasesti combinatii, gen Selezin, poti sa iei si combinat, doar sa te uiti sa fie ok cu doza recomandata pe zi. In rest, mi-am tinut parul prins in coc si ziua il lasam putin sa respire, dar noaptea il prindeam lejer. Suplimentele si regimul asta il tin 3 luni, pentru ca vad ca la mine functioneaza. Si am observat ca imi cresc fire noi de par, dar sa nu te gandesti ca se indeseste parul. Parul nu se indeseste. Eu m-am tuns zero acum 3 ani de cateva ori, la modul ca nu mai aveam nici un milimetru de par in cap si nu e mai des. Si inca o chestie, eu nu mi-am mai vopsit parul de cateva luni. Pudra de amla eu o aveam in Triphala, comandata de pe obio.ro. Poti sa iei si spirulina cu astea. Daca vrei o lista cu suplimentele si de unde le-am luat, scrie-mi un mesaj. Mult noroc si sper sa iti creasca parul!

| anonim_4396 explică (pentru Ademira):

Ce inseamna DM? Suplimente...Pentru par nu vreau lucruri greu de gasit sau comandate pe net. Vreau ceva foarte la indemana. De asta am tot cautat uleiul de cocos. Stiu ca masajul e benefic, dar e prea mult :biotina, selezin, amla. Curiozitate : ce ai patit de ti-ai tuns parul atat de scurt? si unde as putea sa-ti dau mesaj?

| Ademira a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am tuns parul zero ca rezultat al unei provocari/ pariu. Cu ocazia aia am aflat si ca parul nu se indeseste Timp de 2 saptamani m-am ras o data la zile in cap. Si nu s-a indesit deloc. DM (Drogerie Markt) e un magazin. Am impresia ca se gaseste in fiecare oras. Poti sa faci si fara suplimente, dar nu garantez acelasi efect. Amla poate gasesti pulbere la vreo farmacie naturista. Amesteci Amla cu uleiul de cocos si lasi sa stea cateva ore, unii fierb, eu n-am fiert. Mie chiar nu imi crestea parul. Daca crestea 5 mm pe luna, trebuia sa zic merci. Cu unghiile nu am avut niciodata probleme, insa parul l-am avut mai lung numai cand eram mica. Acum il am mediu, pana la jumatatea spatelui, dar a crescut asa de cand iau pastilele si imi masez scalpul. In afara de asta eu mai am si scalpul gras, se descuameaza, mancarimi, am avut multe vizite la dermatologi, pana la urma nu cu sampoanele de sute de lei m-am facut bine, ci cu un sampon mult mai ieftin. Cea mai mare problema e ca aici nu il gasesc. Am incercat sa imi cresc parul cu ceapa ( a mers, dar miroase ingrozitor chiar si dupa spalare), ulei de masline, piper, ghimbir, ardei iute, ulei de ricin, petrol, aloe vera in diferite forme, usturoi, turmeric, iaurt, smantana, tot felul de fructe pisate, oua. Multe. Foarte multe. Si daca eu nu mananc sanatos, nu mananca nimeni. Beau zilnic smoothie-uri de fructe si legume, mananc in general legume, peste, nimic de la conserva si totusi ceva lipsea. Uneori e nevoie de suplimente, daca chiar vezi ca nu iti creste parul, poate ai lipsa de ceva. Daca nu vrei sa pui amla in ulei, nu-i nimic, poti sa faci si numai cu ulei de cocos. Dar fa-ti uleiul de cocos acasa, e mult mai bun. Daca nu ai blender, momentan si al meu e stricat, poti sa folosesti un storcator. Tai un capac la nuca de cocos, torni laptele intr-un recipient, tai nuca de cocos in bucati mai mici si o dai la storcator. Amesteci zeama care a iesit cu ce a rezultat pe cealalta parte. Partea pe care da afara un produs uscat. Amesteci totul ( lqptele cu totul din storcator) si pui la fiert cum e in reteta pe care ti-am dat-o. Azi am masurat cu centimetrul cat mi-a crescut parul, pentru ca eu spusesem cu aproximatie acolo. Acum 3 saptamani mi-am tuns din el aproape o palma, undeva la 10-12 cm. Atunci fusesem la o vecina care a vazut cat imi era parul si ieri nu am inteles de ce, aceeasi vecina, se minuna, mie nu mi s-a parut ca mi-a crescut asa de mult. Asa ca am masurat azi. Aproximativ 7 cm a crescut. Mie chiar nu mi se parea sa fi crescut atat de mult. Am taiat din el pentru ca nu mai taiasem deloc de prin iulie si deja incepuse sa mi se despice. Samponul meu usuca rau parul si nu pot sa folosesc altul.

| anonim_4396 explică (pentru Ademira):

Prima data am fost speriata. Am crezut ca parul tuns zero este de la ceva rau. Acum m-am linistit. Esti dispusa sa vorbim in mai de amanunt? Am cateva nelamuri. Dar pot spune si aici. Este la alegerea ta.

| Ademira a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, putem discuta. Poti sa imi scrii in privat linistita.

| anonim_4396 explică (pentru Ademira):

Nu prea putem sa vorbim ca nu avem statutul ''senior''.

29 răspunsuri:
| Neo12 a răspuns:

Poţi să te dai cu ulei de ricin şi chiar e foarte bun. Îl regenerează şi are diferite efecte.

| Eduard619 a răspuns:

Ceapa: adauga ceapa maruntita in sampon. Lasa-le sa stea in combinatie timp de 15 zile si foloseste samponul regulat. Va accelera cresterea parului si ii va da o stralucire aparte.
Ceapa 2: taie o ceapa rosie in jumatate, adauga patru capatani de usturoi si doua batoane de vanilie. Pune-le intr-o oala si lasa-le sa fiarba timp de 15 minute. Clateste parul cu aceasta infuzie timp de 4 zile la rand.
Sucul de lamaie si ceapa pentru par mai gros: intr-un castron, pune parti egale de suc de lamaie si ceapa. Combina-le si maseaza-ti scalpul.
Sampon cu piper: se poate gasi in diverse formule in comert.
Piper 2: intr-o cupa ceramica, marunteste un ardei iute mare si adauga jumatate de ceasca de vodka. Lasa-le sa se combine timp de cateva zile. Apoi da-le prin sita si arunca ardeiul.Adauga 2 lingurite de ulei de ricin si pune-le intr-o sticla curata. Agita combinatia inainte de a folosi. Maseaza-te inainte de culcare.
Ulei din samburi de struguri: se crede ca acesta accelereaza cresterea parului. Maseaza-te cu acest ulei inainte de culcare.
Pastilele anticonceptionale: macina 4 pastile anticonceptionale si adauga-le in sampon. Parul ca creste mai repede si mai sanatos.
Dormi cu cozi impletite: inainte de a te culca, spala-te pe par, impleteste-ti parul in doua cozi cat inca este ud si repeta timp de 2-3 zile. Vei observa ca parul este mai lung.
Luna: tunde-ti parul cand luna este in primul patrar.
Aloe vera si mierea: taie 3 frunze de aloe vera si inlatura gelul. Amesteca gelul cu miere si aplica aceasta combinatie pe scalp. Las-o sa actioneze timp de 20 de minute si clateste-te.
Apa de cartofi: Cand gatesti cartofi, nu arunca apa. Las-o sa se raceasca si clateste-ti parul cu ea. Va accelera cresterea parului.
Cactus sau aloe: taie niste cactus sau frunze de aloe in bucati mici si lasa-le in apa pe timpul noptii. Aplica apa pe par si las-o sa actioneze cat mai mult posibil.
Nutritie pentru par: un ou, o lingura de ulei de masline, 2 lingurite de miere. Aplica-le pe scalp facand un masaj viguros. Acopera-ti parul cu un prosop timp de 30 de minute. Spala-l in mod normal.
Apa cu rozmarin: o clatire zilnica cu apa cu rozmarin va determina accelerarea cresterii parului.

| anonim_4396 explică (pentru Eduard619):

Si eu care eram gata gata sa-ti dau funda.
Ti-am gasit raspunsul: http://www.cadereaparului.ro/sfaturi-pentru-cresterea-parului.html

| Ademira a răspuns (pentru Eduard619):

Ceapa stiu sigur ca merge, dar daca ai de mers si vazut oameni zi de zi, eu zic ca nu. Clar nu. Ceapa numai daca esti in concediu si ai timp, sucul de ceapa aplicat zilnic pe scalp si masat, e extraordinar. Dar pute la fel de extraordinar. Piper, ardei iute, nu au avut cine stie ce efect la mine. Am folosit un ardei foarte iute si aromat, indian. Am vrut sa pun bhut jolokia dar n-am gasit. Anticonceptionalele sunt hormoni. Asta chiar nu e o idee buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

- Ulei de ricin
- fiole gerovital pentru crestere
- usturoi pisat
- fiole revalid

Treaba ta cum investesti banii.

| Drathmnight a răspuns:

Tragi de el

| AntonioOvidiu a răspuns (pentru Drathmnight):

rolling on the floor)))

| anonim_4396 explică (pentru Drathmnight):

Haha. M-ai dat gata cu raspunsul tau.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca a produs amuzament laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ghici ce laughing? N-ai produs alt ceva decat prostie. Avand in vedere la ce intrebare am pus eu, tu nu ai fost in stare sa-l intelegi, produsul rezultat nu este altceva decat prostie big grin

| LSMM a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Fata a facut o gluma nevinovata si nici macar un strop de umor nu ai in tine ca sa gusti o glumita. Nu e nicio dovada de prostie incercarea ei, ai dat tu dovada de asa ceva cand puteai pur si simplu sa ignori raspunsul ei. Depress, haha, ti se potriveste perfect.

| anonim_4396 explică (pentru LSMM):

Banuiesc ca ai esti la fel ca ea. Ai mai comentat si tu, ai mai adaugat si mai multa prostie. Puteai sa ignori ce am spus eu, dar nu, tu ai dovada de si mai multa prostie.

| anonim_4396 explică (pentru LSMM):

Puteai macar sa ma lasi in pace in prostia mea.

| LSMM a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am atras atentia, folosind aceeasi moneda, pentru simplul fapt ca atitudinea asta ii deranjeaza pe cei mai multi si uneori se simt jigniti. Si e pacat sa se ajunga la asta din cauza unei mici glume.

| Ademira a răspuns (pentru LSMM):

Daca te referi la faptul ca eu am facut o gluma, nu a fost deloc o gluma. Am pus pariu, am pierdut, m-am ras in cap. Nu vad unde e problema. Daca dadeam 2 lei pe aberatiile de **** ale tuturor, poate ca nu o faceam. Dar, I don't give a flying fu*k.

| LSMM a răspuns (pentru Ademira):

Ai inteles gresit. laughing Ma refeream la gluma facuta de cristina662, cea cu trasul parului. Stai linistita, respect toti oamenii care au curaj si nu le pasa de parerile celorlalti happy

| anonim_4396 explică (pentru LSMM):

Hai sa vorbim pe privat.

| MayaVeve a răspuns:

Uleiul de racin. Se aplică pe părul ud. dar nu mult apoi il usuci. Accelerează. cresterea protejează dirul de par si îl umple. Posibil să îţi dea si volum. 100% da luciu. Tratamentul îl faci de 2 ori pe luna In cazul in care e nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru MayaVeve):

Cam cat trebuie? ( cantitatea)

| MayaVeve a răspuns:

Dacă ai par scurt 2-3 picături in palme le freci si iti treci degetele prin par fără să dai pe radacini si scalp. Dacă il ai lung repeţi figura pana îl dai pe tot. repet nu mult. Ca se ingrasa

| LoD a răspuns:

Eu spun urmatoarele! Iei niste miere si ou. Te speli pe cap doar cu APA, apoi aplici oul (+coaja pentru ca are Calciu si stimuleaza cresterea parului), freci putin (grija sa nu te zgarii), apoi indepartezi. Aplici miere pe tot parul, lasi asa 1-2 min, apoi indepartezi cu APA. faci asa de 2-3 ori pe saptamana (incearca 2 saptamani) la mine a functionat (si o fata care mi-a spus de aceasta cale are parul de 1m. ) sper ca ti-am fost de folos.

| ToriRph a răspuns:

îl tai cu 1 cm la fiecare 2 săptămâni ))

| Tilinca_Cristina_2000 a răspuns:

Ulei de ricin si vitamina E

| AndreeaSprancenatu1980 a răspuns:

Pai trebuie ca sa-l ingrijesti, nu ti-l intinde cu placa pentru ca ti-l arde si nu va mai creste sau sa ti-l faci cu orice alt aparat, tundeti in fiecare luna varfurile si iti va creste.