| anonim_4396 a întrebat:

Ce uleiuri pentru ten gras imi puteti recomanda? Vreau recomandari doar daca ati folosit si v-a placut, nu a ramas uleios pe ten etc.
Dau funda

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ulei de jojoba
Uleiul de jojoba are o textura usoara si structura moleculara asemanatoare cu cea a sebumului produs de ten. Asadar, acest ulei este ideal pentru intretinerea tenului gras pentru ca parunde cu usurinta in piele, hidratand-o fara sa blocheze porii.
Daca ai tenul gras, dar totodata afectat de gerul iernii, foloseste un ulei esential de ylang ylang, care hidrateaza pielea, ii imbunatateste elasticitatea si estompeaza ridurile, mentinand totodata nivelul de sebum echilibrat.

Ulei de argan
Ideal pentru tenul acneic, dar si pentru tenul sensibil, uleiul de argan hidrateaza pielea in profunzime, lasand-o catifelata fara sa o incarce. Datorita texturii sale fine, deloc uleioase, uleiul de argan reprezinta varianta ideala pentru hidratarea tenului gras pe timp de iarna.

Ulei de macese
Uleiul de maceste este un ulei cu textura usoara, foarte putin uleios, care penetreaza pielea, regenereaza celulele si creste productia de colagen. Vedete de renume precum Miranda Kerr, Gwyneth Paltrow si chiar si Kate Middleton folosesc acest ulei pentru a-si rasfata pielea. Tenul gras are de castigat de pe urma hidratarii cu ulei de macese.

Uleiurile de mai sus pot hidrata tenul fiind folosite in diverse moduri, incepand de la demachierea cu ulei si pana la folosirea uleiului pe post de baza de machiaj sau chiar peste machiajul deja aplicat, pentru o stralucire aparte.

Ulei de cocos – acest ulei este hidratant, insa are totusi o textura foarte grasa, care blocheaza porii. Daca ai tenul deshidratat, acest ulei este benefic, insa pentru tenul gras este contraindicat.

Ulei de susan – cu o textura extrem de uleioasa, uleiul de susan nu este recomandat femeilor cu tenul gras. Acesta incarca, de asemenea, tenul.

Ulei de migdale – uleiul de migdale are o natura oleica, ceea ce inseamna ca nu este benefic pentru tenul gras sau mixt.

Ulei de ricin – chiar daca uleiul de ricin are o textura subtire si usoara, precum si proprietati antibacteriene si antiiflamatoare, uleiul de ricin nu este benefic pentru tenul gras.
Daca ai tenul gras, dar totodata afectat de gerul iernii, foloseste un ulei esential de ylang ylang, care hidrateaza pielea, ii imbunatateste elasticitatea si estompeaza ridurile, mentinand totodata nivelul de sebum echilibrat.

Ulei de argan
Ideal pentru tenul acneic, dar si pentru tenul sensibil, uleiul de argan hidrateaza pielea in profunzime, lasand-o catifelata fara sa o incarce. Datorita texturii sale fine, deloc uleioase, uleiul de argan reprezinta varianta ideala pentru hidratarea tenului gras pe timp de iarna.

Ulei de macese
Uleiul de maceste este un ulei cu textura usoara, foarte putin uleios, care penetreaza pielea, regenereaza celulele si creste productia de colagen. Vedete de renume precum Miranda Kerr, Gwyneth Paltrow si chiar si Kate Middleton folosesc acest ulei pentru a-si rasfata pielea. Tenul gras are de castigat de pe urma hidratarii cu ulei de macese.

Uleiurile de mai sus pot hidrata tenul fiind folosite in diverse moduri, incepand de la demachierea cu ulei si pana la folosirea uleiului pe post de baza de machiaj sau chiar peste machiajul deja aplicat, pentru o stralucire aparte.

Daca uleiurile de mai sus sunt benefice pentru tenul gras, exista si cateva uleiuri deloc indicate pentru acest tip de ten – Iata despre ce uleiuri este vorba:

Ulei de cocos – acest ulei este hidratant, insa are totusi o textura foarte grasa, care blocheaza porii. Daca ai tenul deshidratat, acest ulei este benefic, insa pentru tenul gras este contraindicat.

Ulei de susan – cu o textura extrem de uleioasa, uleiul de susan nu este recomandat femeilor cu tenul gras. Acesta incarca, de asemenea, tenul.

Ulei de migdale – uleiul de migdale are o natura oleica, ceea ce inseamna ca nu este benefic pentru tenul gras sau mixt.

Ulei de ricin – chiar daca uleiul de ricin are o textura subtire si usoara, precum si proprietati antibacteriene si antiiflamatoare, uleiul de ricin nu este benefic pentru tenul gras.

| Adry05 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mie 2 dermatologi mi-au spus ca pe ten gras nu se pune niciun fel de ulei. Am intrebat si de jojoba si de cocos ca de astea auzisem si eu ca-s bune pentru ten gras si a zis ca nu.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Adry05):

Nu te contrazic, eu am tenul mixt (gras in forma T, normal și uscat pe unele porțiuni ale feței) folosind un amestec de uleiuri combinate într-un serum și o cremă (făcută în casă) pentru vârsta mea, rezultatele ținând să apară imediat după prima utilizare.
Oricum articolul menționează că uleiul de cocos e contraindicat pentru ten. Uleiurile se folosesc cu anumit scop, cum s-ar zice le folosești cu cap, ori combinate în creme, nu direct.

| Adry05 a răspuns:

Daca ai tenul gras nu folosesti uleiuri. Folosesti creme pentru ten gras care hidrateaza si matifiaza in acelasi timp

| alina2k18 a răspuns:

Pentru ten gras se poate folosi uleiul de jojoba, ulei de samburi de struguri sau ulei cosmetic de floarea soarelui.
De preferat sa le alegi pe cele de calitate, organice, presate la rece.
De asemenea si uleiul de argan - acesta este destul de emolient - aplica-l doar la nevoie.
Sper ca stii sa le aplici - pe pielea perfect curatata si lasata putin umeda, poti face si un mic masaj [ daca te pricepi] incluzand gatul.
Neaparat aplicat seara uleiul.
Daca te pricepi poti face si diverse mixuri de uleiuri.
Aplica in cantitate moderata si de asemenea urmareste evolutia tenului, avand tenul gras porii se pot bloca folosind uleiuri vegetale si nu cred ca iti doresti cosuri sau puncte negre.
Bafta.

| Lostlyric a răspuns:

Uleiul pe ten gras se foloseste doar in cazul in care vrei sa-l demachiezi. Atat! De ce? Pentru ca tenul gras elimina uleiuri. Uleiul dispare prin aplicarea unei alte baze uleioase. Logic, daca incerci sa speli o pata de ulei cu apa, nu iese atat de usor, acestea avand densitati diferite.
Pe langa uleiurile naturale ale tenului, machiajul are, de asemenea, baze uleioase. Daca vrei sa elimini un strat gros de mascara, este recomandat a folosi un demachiant cu baza uleioasa sau orice ulei esential. Cel mai frecvent, este folosit uleiul de cocos, acesta avand si proprietati de hidratare pentru pielea tenului.
Daca vrei sa folosesti uleiuri in scopul hidratarii, tonifierii, luminozitatii samd, uita! Tenul gras are nevoie de formule foarte usoare si matifiante. Altfel, vei arata ca o sticla de "Undelemn de la Bunica", umblatoare.

| Laura927 a răspuns:

Eu folosesc uleiul de migdale dulci prima presa la rece, e uat de la farmacie.
am si eu tenul gras asta nu inseamna ca nu folosesc ulei, foloseste si tratamente impotriva tenului gras...
Eu imi fac un tratament cu argila simplu cu apa si dupa se usuca excesiv pielea, dar inainte sa ma culc folosesc ulei de migdale si se simte foarte bine.
Nu stiu cum sa iti explic dar foloseste tratamente pentru ten gras si in acelasi timp foloseste uleiul de migdale, ii da o elasticitate si pare ca nici nu se mai ingrasa asa repede tenul..plus ca ramane foate fin si hidratat, pare uniforma toata fata nu doar zona T lucioasa si retul uscata.

| AwGenetix a răspuns:

Spune-mi si mie ce ulei neuleios ai vazut tu vreodata?

| Harley18 a răspuns:

Eu optez pentru apa termala, personal nu te sfatuiesc sa folosesti ulei mai ales ca incepe si caldura si glandele sebacee o iau razna.
Spor!