| Vacaru_Anastasia_1999 a întrebat:

Credeti ca fetele cu ochelari sunt mai urate. Si credeti ca nu le baga nimeni in seama pt ca par oare prea tocilare. Sau prea cuminti etc?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca ai niste ochelari care te evidentiaza, de obicei aceia cu rame mari si patrate, mie-mi plac cum arata la unele fete. Sunt multi baieti carora le plac fetele cu ochelari sau pur si simplu nu-i intereseaza acest aspect. Fii mai sigura pe tine, asta e secretul.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Daca esti frumoasa, esti frumoasa si cu ochelari. Daca esti urata, esti urata si cu ochelari. Alte explicatii sunt de prisos.

| DjNick112 a răspuns (pentru AFR81):

Si de unde stii tu daca o persoana e urata sau frumoasa?

| AFR81 a răspuns (pentru DjNick112):

Tu nu-ti dai seama cand vezi pe cineva daca-i frumos sau urat?

| DjNick112 a răspuns (pentru AFR81):

Imi dau seama doar de faptul ca toti sunt frumosi, imi pare rau, nu stiu. Dar eu pe tine te-am intrebat, tu imi raspunzi cu o intrebare intrebandu-ma pe mine? Eu stiu ca totata lumea e frumoasa, ca nu-ti place tie de cineva, asta e doar parerea si problema ta, nu inseamna ca acea persoana e urata, tu macar esti constient de faptul ca exista persoane innebunite de persoanele care nu-ti palc tie? Si tu spui ca e urata, pe cand celalalt spune ca e frumoasa, care e adevarul ca nu inteleg, e urata sau frumoasa pana la urma? Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

| AFR81 a răspuns (pentru DjNick112):

Inteleg prea bine ce vrei sa spui, insa, unele chiar sunt urate. Ca ii place cuiva de ea, de sufletul ei sau mai stiu eu ce, e altceva, insa daca femeia e urata, e urata. Ca sa ma intelegi mai bine, poti cauta pe google urmatoarele nume: Ana Ivanovic, Sorana Cirstea, Eugenie Bouchard, Maria Kirilenko. Compara-le apoi cu: Sara Errani, Mona Barthel, Carla Suarez Navarro, Francesca Schiavone. Eu zic ca se vede de la o posta, iar parerea generala este ca primele 4 sunt frumoase, iar ultimele 4 sunt urate. Raportandu-ma la intrebarea data, daca le pui ochelari, cele ce sunt frumoase raman frumoase, iar cele ce sunt urate raman urate. Gusturile nu se discuta, dar daca cineva imi spune ca Francesca Schiavone, mai ales, este frumoasa, atunci inseamna ca omul ala e aiurea rau.

| DjNick112 a răspuns:

Draga mea, hai sa iti spun altceva. Tu cum ai vrea sa fii tu cu ochelari, cum ai vrea sa pari altora? Bazandu-ne pe faptul ca nu putem sa multumim pe toata lumea, si nici nu vom reusi niciodata, stii foarte bine acest lucru, iti spun ca e acelasi lucru si aici. Nu poti sa fii placut tuturor, e mai mult decat imposibil. Daca o persoana nu te place cu ochelari, ce e de facut? (dar ce motiv penibil ar fi) Cine are sa te placa, te place si asa, noi in viata asta trebuie sa selectam oamenii, sa avem grija dupa cine ne modelam si ce anturaj formam. Dar nu stiu de ce iti tin morala, pentru ca din start ceva nu e bine aici, ceva nu se leaga. Spuneai urmatorul lucru: "Credeti ca fetele cu ochelari sunt mai urate". Probabil ca vei il vei reciti acest vers inca de vreo 2, 3 sau 4 ori si tot nu vei intelege unde e greseala fatala. Abia dupa a 5-a oara vei observa ca ultimul cuvant din propozitie, si anume "urate" nu ar trebui sa existe acolo. Eu stiam ca nu exista persoane urate, ci doar persoane care nu ne plac. E total diferit, de exemplu, daca mie nu-mi place de tine, cat de ipocrit as fi sa-ti spun ca esti urata? Ar trebui sa am un creier nu de gaina, de musca! Atata timp cat mine nu-mi place de tine nu inseamna ca esti urata, asta e doar parerea mea si gata, la unu care nu te place, sunt altii 1000 care te plac, si cu siguranta inca cativa care in secuda 2 te-ar lua direct de sotie, intelegi ce spun? (E foarte important, si repet, ca asta e doar un exemplu, m-am dat pe mine vinovatul, eu plac pe toata lumea) Si de aici putem trace usor concluzia ca nu conteaza daca ai sau nu ai ochelarii, ai parul scurt sau lung sau nu ai deloc, sau esti ca esti inalta sau scunda, cine are sa te placa, te place si asa, cine nu, nu sa-i fie de bine. Poate invata din asta si "AdrianFederer", ma bucur ca l-ai ignorat, asa trebuie sa faci cu toti care nu te plac. Tu trebuie sa stii ca esti frumoasa mereu, trebuie sa te simti bine in pielea ta si trebuie sa stii ca mult conteaza felul tau de a fi, caracterul, astea sunt lucruri foarte importante. A, si uite o zicala: "Un chip frumos, nu e tot timpul bun, in schimb, un suflet bun, e tot timpul frumos" mult mai mult decat adevarat. Nu stiu, sper ca ti-am dat multe motive (chiar daca unele nu au legatura cu intrebarea, dar te va ajuta pe viitor) si ca te-am convins ca e important sa crezi ceea ce trebuie si ce e mai important pentru tine.