| Piticaaa a întrebat:

Cum as putea sa imi fac genele sa creasca mai mari? Adica am urmatoarea problema: la un ochi sunt medii, iar la altul sunt mai scurte. Se vede naspa cand ma machiez doar cu rimel... Si mi-e teama sa le fac ceva pana nu va cer si parerea voastra. Iar la sprancene, cand gresesc, vreau sa imi creasca mai repede firele la loc. Exista ceva ce pot sa fac? Adica, pot folosi ulei de ricin sau ceva de genul acesta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonima_4990 a răspuns:

Da, ajuta uleiul de ricin. Insa trebuie folosit cu regularitate, nu doar asa cand iti aduci aminte si pentru cel putin 1 luna.

Genele curate, unse cu putin ulei de ricin zilnic fortifiaza radacina genelor si favorizeaza cresterea lor.
Pentru a le face sa creasca foarte repede aveti nevoie de:
- O periuta de dinti mai veche dar curata
- Ulei de ricin
- Apa
- Cleste de curbat genele sau folositi degetele

- Luati periuta si apasand cu degetul ciufuliti putin perii ca sa nu stea atat de adunati.
- Puneti putin ulei de ricin pe periuta.
- Curbati genele superioare puternic cu clestele pentru circa 5-7 secunde sau curbati-le cu degetele.
- Incet, periati genele cu periuta cat sa imbracati cu eli fiecare geana fara ca genele sa se lipeasca intre ele.
- Asteptati 1 minut si clatiti periuta cu apa.
- Periati genele cu periuta umezita.
- Acum asteptati sa creasca.
Dureaza circa 2 saptamani pentru a vedea diferenta

Daca faceti aceasta operatiune timp de trei zile, genele se vor lungi. Daca faceti macar o saptamana ele se vor indesa. Curbarea genelor in timpul tratamentului va face ca genele sa creasca intoarse frumos, in sus, asta daca le strangeti suficient de puternic.

Machiaj de alungire
Ochiul se va machia in mod normal. La finalul operatiunii de machiere, genele se vor pudra cu putina pudra pulbere iar apoi se va aplica un strat de baza (exista rimeluri 2 in 1 care au baza si colorant) care confera efect de alungire. Se va lasa stratul sa se usuce putin si apoi se vor rimela genele in mod normal cu un rimel colorat care perie de alungire.
Exista si rimeluri care au compozitia texturata, asa zis-ul rimel cu "scame" care pe masura ce este aplicat, adauga pe varful genelor mici particule care lungesc genele.

Eu il folosesc simplu, pentru gene, amestecat cu zeama de lamaie, pentru unghii, amestecat cu galbenus de ou si ulei de masline pentru par (o masca aplicata la radacina parului) si se vad rezultate.

Sa ai grija ce rimel folosesti, ca daca nu e de calitate, degeaba seara folosesti ulei de ricin, daca a doua zi folosesti un rimel expirat sau cu componente daunatoare genelor tale.

funda?

2 răspunsuri:
| mahoney a răspuns:

Am auzit ca ar urma sa apara si la noi in tara un gel care ajuta la cresterea lor, insa mai trebuie putina rabdare.

Pana atunci poate te ajuta linkul asta:
http://www.portalroman.com/femei/Gene_de_invidiat-60.html