| AnneSweet a întrebat:

Cum imi fac unghiile cu ziar? Mersi :*

Răspuns Câştigător
| DevilishAkin a răspuns:

1. Aplica un lac de baza (base coat), pentru a preveni patarea unghiei.
2. Aplica un lac de unghii crem sau bej in doua straturi.
3. Lasa-l sa se usuce 5 minute.
4. Scufunda degetul intr-un recipient cu alcool medicinal, care te va ajuta sa transferi cerneala tipografica pe unghie.
5. Ia o bucatica de ziar si apas-o ferm pe unghie timp de 15 secunde.
6. Indeparteaza ziarul si vei observa ca cuvintele s-au imprimat pe unghie.
7. Lasa unghia sa se usuce timp de 2 minute.
8. Aplica un lac de unghii protector (top coat) pentru a fixa cerneala tipografica si a oferi stralucire unghiilor.

4 răspunsuri:
| TheDarkQeen13 a răspuns:

Pentru a demara operatiunea ai nevoie de:
- foarfeci
- baza lac de unghii
- orice foaie de ziar iti vine la indemana
- 50 ml de alcool tare, incolor (medicinal - atentie, nu spirt! - poate fi si vodka)
- lac pentru finisare (top coat)

Pentru inceput, toarna alcoolul intr-un pahar cu buza larga si taie 10 bucatele mici de ziar sub forma de dreptunghiuri. Aplica lacul baza. Dupa uscarea unghiilor, inmoaie-le in vasul in care ai pus bucatelele de hartie si acopera fiecare unghie cu cate un decupaj. Lasa-le putin sa se usuce, apoi desprinde usor hartia. Cerneala va ramane pe unghii. Dupa ce se usuca, aplica un strat de lac pentru finisare si asteapta 5-7 minute pentru o uscare completa. Gata! Pun pariu ca nu credeai ca arata atat de bine.

| QuiPp a răspuns:

Este foarte usor, pentru inceput ar fi bine sa ai pe unghi deja o oja, de culoare deschisa.Pui niste bucati de ziar in alcool(eu fac cu spirt ), dupa ce s-au inmuiat cat de cat, le pui pe unghi si apesi, lasi asa 2 minute, o sa vezi apoi modelul pe unghi xD.

| Maria_Roxana_1990_bT8p a răspuns:

Well...ai nevoie de:
-oja alba
-acetona
-un lac de ungii
-foarfec
-ziar
-pahar/bol

Intai si intai iti cureti unghiile adica:le tai, scapi de cuticule, le dai cu o solutie/tratament de regenerare (ulei de masline+sare+apa:tii unghiile 5-10 min).Si abia dupa ce ai facut toate acestea esti gata! Te dai cu oja alba(baza)dupaceea tai ziarul in 10 bucatele un pic mai mari decat unghia ta, le inmoi in acetona si le aplici pe unghie! Stai circa 1-2 min si dupaceea le deslipesti.Te dai cu un lac de unghii(dupa ce te usuci) pentru a
stabiliza/finisa manichiura! Te-am pupat:*