Cum ne intretinem frumusetea?

Intotdeauna mi s-a parut important sa am niste limite peste care sa nu trec in ceea ce priveste ingrijirea pielii si machiajul.
Ce urmeaza e un set de reguli de-ale mele, cred eu ca sunt de bun simt, pe care le aplic zilnic.

Nu tratez efectul, tratez cauza in primul rand

Sa zicem ca ma pomenesc cu o turma de cosuri, incerc sa evit sa le stresez si mai tare acoperindu-le cu fond de ten,dar in schimb curat bine zona,aplic masca,apoi o crema antiacneica.
Pana reusesesc sa scap de cosuri,incerc sa le acopar cu un corector special pentru cosuri,care le calmeaza si le estompeaza.
La fel si cu celulita.Degeaba folosesc 1000 de creme, de baza este prevenirea, deci incerc sa fac cat mai multe exercitii.

Situatii "de urgenta"

Daca ma pomenesc cu un cos, fac tot ce este omeneste posibil sa nu il storc pentru ca de la o vreme am observat ca pielea mea nu mai are capacitatea de refacere si cicatrizare pe care o avea acum cativa ani. Cicatricele cosurilor trec mult mai greu.

Cosul trebuie curatat cu solutii speciale si tratat cu crema antacneica.

Folosesc produse speciale pentru tipul meu de ten, pentru ce efect vreau sa obtin si pentru zona de aplicare

Am ten mixt,nu ma incurc cu produse pentru ten uscat, nu folosesc produse pentru corp pe fata si invers, nu-mi dau cu crema hidratanta peste cosuri. In cazul in care am cosuri, aplic crema hidratanta peste portiunea fara cosuri, iar acolo aplic ceva antiacneic, incolor.

Atunci cand ma machiez, accentuez un singur lucru

Pentru ca eu oricum am buzele pline, cu volum, nu folosesc rujuri de obicei.
Imi place sa accentuez ochii, iar buzele doar le hidratez cu un balsam sau aplic un gloss incolor.
Daca buzele sunt punctul tau forte, pune accentul pe ele, iar ochii machiaza-i discret.
Este vulgar sa machiezi puternic si ochii si buzele si obrajii.

Ponturi pentru ten

Dimineata aplic crema de ochi rece, proaspat scoasa din frigider. Asa reusesc sa reduc mai bine cearcanele.
Intotdeauna cand aplic fondul de ten, folosesc un buretel special. In primul rand arata mult mai natural asa si este mult mai igienic.

Nu ies din casa, pe orice vreme, fara sa aplic o crema hidratanta cu spf si un contur de ochi

Chiar daca e cald sau frig,pielea tot trebuie hidratata si ferita de radiatiile solare.
Daca mergi undeva unde e multa zapada (la ski, de pilda), foloseste o crema cu factor sporit de protectie solara.

Pielea trebuie curatata periodic!

Dimineata si seara curat temeinic pielea si o hidratez corespunzator momentului zilei.
Nu neglijez nici zona din jurul ochilor.
Mai ales noaptea, cand pielea se reface, este vital ca ea sa fie demachiata si hidratata corespunzator.

Ingrijirea parului

La fiecare spalare a parului,aplic balsamul de la jumatatea parului inspre varfuri.
Eu am par gras si folosesc doar sampoane pt acest par si am grija sa nu aplic balsamul la radacina.

Pielea corpului nu trebuie ignorata!

Dupa fiecare dus, folosesc crema de corp si nu neglijez nici zona gatului.
Pielea corpului este prima care arata varsta adevarata, de aceea am mereu grija sa o hidratez, iar gatul si pieptul beneficiaza de crema cu spf.

Mainile trebuie protejate si ele

Pentru orice contact cu solutii de curatare casnice incerc sa folosesc manusi, aplic cat de des pot crema si incerc sa nu ma spal de 20 de ori pe zi cu sapun.

Inainte de o petrecere / ocazie speciala

Cand ma pregatesc sa merg la o petrecere,folosesc doar produse utilizate in prealabil si nu ma apuc de tratamente cosmetice cu 3 ore inainte de plecare.
Experiementele cosmetice se fac, dupa parerea mea, cand nu trebuie neaparat sa scoatem nasul in lume, adica sambata.

Aleg intotdeauna solutiile naturale in defavoarea celor sintetice

De exemplu,exista pe piata masti cu argila la tub, gata preparate pentru aplicare.
Numai ca respectivele masti contin, pe langa argila propriu zisa, si conservanti o mie, deci mult mai sanatos si inteligent e sa cumpar argila si sa mi-o pregatesc eu.

Respect timpul de aplicare mentionat pe produsele de ingrijire, masti,vopsele

Nu cred ca trebuie sa spun cat de important este sa respectam timpul recomandat de aplicare, pentru a evita accidentele de genul deshidratari ale pielii, arderea parului si a scalpului, eczeme etc.

Am mare grija sa nu depasesc data de valabilitate a produselor

Ca e vorba de geluri de dus, creme, farduri, pudre etc, e esential ca produsele sa nu fie folosite dincolo de termenul lor de valabilitate!

Articol scris de Ailemac, membra a comunitatii TPU.ro

Mai multe sfaturi si ponturi din domeniul cosmeticelor si al infrumusetarii puteti citi pe blogul ei: http://camelcutza.blogspot.com/

8 răspunsuri:
| MissCamelia explică:

In mod sigur, sapunul te face mai frumos.mai ales ca deshidrateaza pielea, deci deschide poarta ridurilor

| anissa a răspuns:

In primul rand nu fuma iti nace tenul ca o carpalaughingdaca ai cosuri foloseste creme antiaccneice.recomand setul sheer cover chiar e foarte bun a avut o colega si acum mi-l comand si eu:d... a nu uita parfumulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi suntem niste frumoase, dar daca avem si grije de noi, este si mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e un fel de reclama sau ce?

Pentru mentinerea frmusetii: sport, alimentatie sanatoasa, apa si sapun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In privinta pieptului ar trebui folosita apa rece. E mai buna decat toate.Se recomanda de catre reviste ca fiind o metoda eficienta de a intari pieptul.Desigur ramane la aprecierea fiecaruia de a folosi ometoda cat mia buna si eficienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In privinta pieptului ar trebui folosita apa rece.E mai buna decat toate.Se recomanda de catre reviste ca fiind o metoda eficienta de a intari pieptul.Desigur ramane la aprecierea fiecaruia de a folosi ometoda cat mia buna si eficienta.

| deefny_8061 a răspuns:

Eu iti recomand ca sa-ti intreti frumusetea revista "Secretele Sabrinei", o sa-ti placa!

| baubau a răspuns:

Sunteti niste pioneri ai frumusetii...genii in descoperirea noilor metode de infrumusetare... voi va ganditi ce scrieti aici sau tastati aiurea sa va aflati in treaba? Nu vreau sa va jignesc dar informati-va inainte sa publicati ceva aici... unii mai si cred ce scrieti voi aici...