| EvaTramell a întrebat:

Daca candida nu este tratata pana la final poate aparea pe piele? De cateva luni mai exact prin noiembrie.mi-am facut analizele si mi s-a zis ca am candida, doctorul mi-a prescris ovule si clotrimazol. cat timp am stat in spital ( o poveste lunga...dar mai exact acolo mi-am facut analizele si am aflat.), revenind am facut tratament cu ovule timp de cateva zile + aceea crema. Dupa ce am venit acasa, nu am mai facut tratament.Am lasat asa cum era. Dar prin ianuarie cam asa mi-a iesit ceva pe piele jos, parca as avea niste nigei, nu sunt besicute dinalea. Dar daca le rup imi curge sange. Ce sa fac? ma dau cu clotrimazol si ovule dinalea. Dar cat timp sa fac tratamentul ca sa treaca?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, se poate extinde la tegumentele din jur. daca ai luat tratament partial si l-ai intrerupt dupa ureche, aceleasi preparate NU mai au nici un efect, asa ca nu are nici un rost sa le mai folosesti, nu iti va trece niciodata, fiindca ciuperca a capatat rezistenta la acel preparat in urma intreruperii gresite a tratamentului. trebuie sa te prezinti la ginecolog, sa-i spui tot istoricul. iti va recolta secretie si iti va face o fungigrama, analiza prin care va afla la ce a ramas sensibila ciuperca dupa joaca ta cu tratamentul. Abia apoi vei face tratament si, din cauza neglijarii timp de cateva luni a problemei, tratamentul poate dura pana la 2-3 ani, timp in care vei face consultatii ginecologice periodice si vei schimba tratamentul ori de cate ori ciuperca dezvolta rezistenta.

| EvaTramell explică (pentru Brigaela):

Pai doctorul nu mi-a mai prescris medicamente. happy

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

Citez din intrebarea ta: "doctorul mi-a prescris ovule si clotrimazol". Hotaraste-te

| EvaTramell explică (pentru Brigaela):

Amandoua mi le-a recomandat!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Initial ai spus ca ti-a recomandat aceste doua medicamente si nu ai respectat tratamentul, apoi ai zis ca nu ti-a recomandat nici un tratament.

| EvaTramell explică (pentru Brigaela):

Pai doar in spital mi le-a dat si dupa ce am iesit nu mia mai zis nimic d ele. Ce sa fac? Mie frica sa ii zic mamei. Nu exista ceva creme? Nu stiu ce sa zic. Poate nu e candida.Dar arata asa parca sunt niste nigei nu stiu ca pot sa ii si rup.Ca odata din greseala unu l-am rupt. Am si pe langa clitorist. Ajutati-ma. Vreau sa merg saptamana asta la farmacie. Va rog ajutati-ma.E grava? Imi poate inrautatii sanatatea? ajutati-ma!

| Brigaela a răspuns (pentru EvaTramell):

Atata timp cat nu ti-a zis sa intrerupi tratamentul, trebuia sa-l continui si apoi sa mergi la medic pentru a vedea daca te-ai vindecat.
nu exista creme sa te tratezi dupa ureche, mai ales dupa un tratament esuat. Singura posibilitate este sa mergi la medic si sa faci analize, nu sa te tratezi dupa ureche. este destul ed serioasa situatia si se poate agrava si mai mult daca amani zile la rand.

| karsivan a răspuns:

Incepe tratametul cat mai repede, foloseste si ceai de pelin ca spalturi, dezinfectaza baia wc cu domestos dupa fiecare folosire, poarta lenjerie de bumbac pe care sa o schimbi zilnic daca nu de 2 ori pe zi; si daca intr-o saptamna nu ai nici o amelioare mergi din nou la medic sa i-ti prescrie si altceva gen pastile.