| pisicuta2884 a întrebat:

Dau funda! Buna fetelor! Voi cred ca sunteti in masura sa ma ajutatihappyAm nevoie de o masca pentru par care sa fie capabila sa:
1. Imi faca parul mai des, mai gros si mai matasos, desci, mai bogat
2. Sa-mi ingroase firul de par
3.Sa mi-l faca mai sanatos, mai lucios, nu atat de uscat si deteriorat.
Deci eu as vrea o masca care sa indeplineasca toate conditiile, dar puteti sa-mi dati si 3 tipuri diferite (una sa-mi ingroase paril, alta sa mi-l ingrijeasca, alta sa-mi ingrose parul )dar as prefera una 3 in 1.Multumesc >anticipat!big grin

7 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Pentru par deteriorat ca sa devina mai matasos si sanatos, mai lucios incearca masti de par pe baza de ulei de masline sau de argan. uleiul de par de la marrocan oil e super bun si poti incerca si masti homemade cu ulei de masline, miere si zeama de lamaie pentru un par sanatos si stralucitor.
ca sa iti ingrosi firul nu prea exista solutii, poti incerca sa te vopsesti, face minuni vopseaua pentru parul subtire, ii da grosime si stralucire. ai grija totusi ce vopsea folosesti, fara amoniac etc.
din nou pentru stralucire si sanatate, eu am elixir ultime de la kerastase care functioneaza ca tratament pe parul ud si face parul moale si stralucitor cand il dai pe par uscat. funda?

Răspuns utilizator avertizat
| LifeIsNotPerfect a răspuns:

Masti pentru par fragil (subtire, deteriorat si fara volum)

Masca 1
Ingrediente:
2 linguri smantana, 1/2 lingura ulei de germeni de grau, 1 lingura suc de lamaie
Mod de administrare:
Se amesteca si se aplica pe parul spalat si umed, se acopera cu un plastic sau o casca de baie timp de 15 minute, apoi se clateste. Se foloseste o data pe saptamana.

Masca 2
Ingrediente:
30 ml bere, 1 ou
Mod de administrare:
Se aplica pe parul ud, proaspat spalat, se lasa 15 minute si se spala din nou.

Masca pentru ingrosarea firelor de par:
Ingrediente:
50 g pudra de argila verde, 5 picaturi ulei de cimbrisor, 5 picaturi ulei de lamaie.
Mod de administrare:
Se amesteca si se aplica dupa ce parul a fost samponat o data si clatit bine. Se lasa 20 de minute apoi se clateste.
Pentru tonifierea firului de par se fac bai cu infuzii de brusture, busuioc, coada calului, coada soricelului, coaja de cires negru, lavanda, radacina si samanta de pastarnac, rozmarin, salvie, urzica.
Masti pentru stralucirea parului

Masca 1
Ingrediente:
1 galbenus de ou, 1/2 pahar chefir/sana, o ceapa rasa fin, 1/2 alcool etilic,
Mod de administrare:
Se amesteca bine ingredientele si se aplica pe par. Pastram amestecul timp de 2 ore dupa care spalam cu sampon. Lasam parul sa se usuce singur ( fara uscator). Se poate repeta de cel mult 3 ori pe luna.

Masca 2
Ingrediente:
150 ml apa, 1 lingura ulei de masline, zeama de la o lamaie.
Mod de administrare:
Se pune zeama de lamaie in apa, se amesteca si se adauga uleiul de masline. Se pune compozitia la incalzit pana ajunge la temperatura corpului. Se aplica pe parul uscat, se acopera cu o folie de plastic, peste care se pune un prosop. Pastram compozitia pe par timp de 30-45 de minute, apoi spalam cu sampon si clatim foarte bine.
Sper ca te-am ajutat happy

| pisicuta2884 explică (pentru LifeIsNotPerfect):

Da, dar poti sa specifici pentru ce este fiecare masca?

| LifeIsNotPerfect a răspuns (pentru pisicuta2884):

Am specificat mai ute-te odatahappy

| DianaMirela a răspuns:

1.Eu am citit intr-o revista, ca pentru volum trebuie sa te dai cu zeama de lamaie inainte de spalare: 2.Pentru a avea un par bogat exista pastile speciale. Eu iti recomand, pentru ca si eu m-am confruntat cu problema.

| DianaMirela a răspuns:

1.Eu am citit intr-o revista, ca pentru volum trebuie sa te dai cu zeama de lamaie inainte de spalare: 2.Pentru a avea un par bogat exista pastile speciale. Eu iti recomand, pentru ca si eu m-am confruntat cu problema asta.